Advertisement
HABERLER ABONE OL

ALİ ÇINAR/CİNER MEDYA GRUBU ABD TEMSİLCİSİ

Amerika Birleşik Devletleri'nde Kongre ara seçimleri 8 Kasım'da yapılacak.

435 Temsilciler Meclisi üyesi, 35 senatör ve 36 eyalet valisinin belirleneceği seçim en maliyetli seçim olarak tarihe geçti.

Kampanya ve lobicilik faaliyetleriyle ilgili verileri derleyen Open Secrets verilerine göre, federal ve eyalet seçimleriyle ilgili maliyet 16,7 milyar dolara ulaştı. 139 milyon dolarla Dr. Mehmet Öz'ün senatör adayı olduğu Pensilvanya en çok seçim harcamasının yapıldığı eyalet olarak öne çıktı.

Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçi Parti Azınlık Lideri Kevin McCarthy kendi seçim kampanyasında 25 milyon dolar toplarken, Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi 22 milyon dolar topladı.

Georgia eyaletinde senatör adayı Demokrat Raphael Warnock'ın kampanyasına 98 milyon dolar verilirken, Cumhuriyetçi Parti senatör adayı Mehmet Öz 40 milyon dolar, rakibi Demokrat John Fetterman 56 milyon dolar topladı.

ABD'de 10 zengin iş insanının bu seçimler için yapılan kampanyalara 540 milyon dolar bağış yaptığı açıklanırken, George Soros 128 milyon dolar ile Demokratlara en büyük bağışı yapan iş insanı oldu.

Her ne kadar 8 Kasım seçim günü olsa da, 40 milyonun üzerinde seçmen oyunu erken kullandı. 8,3 milyon seçmen sandığa giderek, 21,7 milyon seçmen ise posta yolu ile oy kullandı.

Başkan Biden, Cumhuriyetçi Parti'nin seçimi kazanmasının demokrasiye büyük zarar vereceğini belirtti.

Cumhuriyetçi Parti seçim kampanyasında Biden'ın yetersiz performansına ve olumsuz ekonomik verilere dikkat çekti.

ABD Kongresi ara seçimlerinde Demokratik Parti'nin çoğunluğu kaybetmesi halinde, Başkan Biden'ın son iki yılının zor geçeceği ve geçirmek istediği yasaları geçirmesinin imkansız hale geleceği belirtiliyor.