Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD'de istihdam geçen ay tahminlerden güçlü gelerek işgücü piyasasının Fed'in agresif faiz artışlarına rağmen güçlü kaldığını gösterdi. Ortalama saatlik ücretler de ivmelendi.

Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre tarım dışı istihdam Ekim'de 261 binle tahminlerin oldukça üzerinde gerçekleşti. İşsizlik oranı yüzde 3,7'ye yükseldi.

Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini istihdamın 193 bin artması, işsizlik oranının yüzde 3,6 olmasıydı.

Son 2 ayın verisi 29 bin yukarı yönlü revize edildi.

Ortalama saatlik kazançlar aylık yüzde 0,4, yıllık yüzde 4,7 arttı. Beklenti aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 4,7 artıştı. Bu yükseliş, ücret artışlarının enflasyona baskı yapmaya devam edeceğine işaret etti.

Açıklanan veri, Fed'in faiz artışlarına ve ekonomik görünümdeki kötüleşmeye rağmen işgücü piyasasının gücünü koruduğuna işaret etti. Bu güçlü seyir, ABD ekonomisinin temel motoru olan Tüketici Güvenini de destekledi. Fed yetkilileri enflasyon hedefine ulaşmak için işgücünde arz ve talebi dengelemeleri gerektiğine yönelik açıklamalar yapmıştı.

Fed'in faiz artışına daha duyarlı olan teknoloji ve gayrimenkul sektörleri sıkı para politikasının etkilerini hissetmeye başladı. Apple bazı birimlerinde işe alımları durdururken Amazon da kurumsal işe alımlara ara verme kararı aldı.

Fed swaplarında yeni zirve fiyatlaması

İstihdam verisi sonrası piyasada faizde zirvenin yüzde 5,25 ile Haziran 2023'te gerçekleşeceği fiyatlaması öne çıktı.

Fed'in bu hafta açıklanan faiz kararının ardından konuşan Fed Başkanı Jerome Powell faiz artışlarını durdurmayı düşünmek için henüz çok erken olduğunu belirtmiş ve faizde nihai seviyenin daha önce öngördükleri seviyeden daha yüksek olduğunu ifade etmişti. Eylül ayı itibariyle faizlerde zirve beklentisi yüzde 4'ün altındaydı.