Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD hisse senetleri, ABD ile Çin arasında artan gerilim, virüs ilaç testlerinden çıkan sonuçların tatminkar olmaması ve ABD'de artan protesto gösterilerine rağmen, yatırımcıların dikkatlerini ekonomik toparlanmaya ilişkin işaretlere çevrimesi ile birlikte hafifçe değer kazandı.

Gösterge Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi, oto üreticileri ve bankaların öncülüğünde küçük çaplı bir yükseliş gerçekleştirdi. Endeks erken saatlerde, Çinli hükümet yetkililerinin tarım ürünleri firmalarının aralarında soya fasülyesinin de bulunduğu bazı ABD tarım ürünlerinin alımlarını durdurduğunu kaydetmesinin ardından düştü. ABD ile Çin bu ürünlerin ticareti konusunda oldukça sıkı pazarlıklar yapmıştı. Gilead Sciences Inc. hisseleri, remdesivir ilacının testlerde sadece sınırlı faydasının olduğunu açıklamasının ardından düştü.

Yatırımcılar ABD'nin büyük kentlerinde meydana gelen protesto gösterilerini fazşa dikkate almamış görünüyor. Birçok uzman bu durumun ABD'de Ana Cadde (Main Street) ile Wall Street arasındaki kopukluğu gösterdiğini düşünüyor. Hisse senetleri halen, 40 milyondan fazla insanın ilişini kaybetmesine karşın, koronavirüsü önlemeye yönelik kısıtlamaların ardından işletmelerin yeniden açılması ile birlikte 3 ayın en yüksek seviyesi yakınında seyrediyor.

Esi Merrill Lynch traderı ve "The Sevens Reports" adlı bültenin kurucusu Tom Essaye, "Piyasada bu noktada "yatıştırıcı" olmamaya çalışıyoruz, ancak hisse senetleri için 'risk/getiri' kısa vadede bizim için cazip olmamaya devam ediyor," dedi ve "Piyasa, mükemmeliğe fiyatlanmazken, negatif sürprizler için de fiyatlanmıyor ve bu işte 20 yılı aşkın tecrübemiz bize, bu çok fazla bilinmeyenlerle birlikte, bunun oldukça agresif olduğunu söylüyor" değerlendirmesinde bulundu.

S&P 500 Endeksi TSİ 17:00 civarında 2.70 puan ya da yüzde 0.09 yükselerek 3,047.01 puana çıkarken, Dow Jones Endeksi 18.92 puan ya da yüzde 0.07 ve Nasdaq Endeksi 34.07 puan ya da yüzde 0.36 yükselişle 9,523.94 puana tırmandı.