Advertisement

IMF Başkanı Kristalina Georgieva'nın gündeme gelen bazı usulsüzlüklerin ardından ABD'nin istifa çağrısıyla karşı karşıya kalabileceği belirtildi.

Bloomberg'in kaynaklardan edindiği bilgilere göre, ABD Hazine Bakanlığı yetkilileri Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) en büyük hissedarı ABD’nin, Başkan Kristalina Georgieva’ya adının karıştığı usulsüzlük iddialarından dolayı istifa çağrısında bulunmasının gerekip gerekmediği konusunu tartışıyor.

Hazine’deki bu müzakere, Washington merkezli fonun icra kurulunun Çarşamba günü, Dünya Bankası’nın görevlendirdiği hukuk firması WilmerHale tarafından yürütülen soruşturmaya ilişkin devam eden incelemenin bir parçası olarak, Georgieva ile bir araya geldiğini açıklaması ile birlikte devam ediyor.

Göreve 2019'da gelmişti

Georgieva, Dünya Bankası’nda görev yaptığı dönemde, bankanın İş Yapma Kolaylığı Raporu’nda Çin’in sıralamasını etkileyen verileri değiştirmek için personele baskı yapmakla itham ediliyor. Georgieva IMF’in başına 2019 yılında geçmişti.

IMF, yaptığı açıklamada, “24 üyeli kurul, derin, tarafsız ve zamanında bir inceleme taahhüdüne bağlı kalmaya devam ediyor ve konu hakkındaki görüşmeleri sürdürmek için yakında toplanmayı bekliyor” ifadelerini kullanmıştı.

ABD en büyük ortak

Washington’un duruşu önemli, zira ABD yüzde 16,5 ile fonun oy haklarında en büyük paya sahip.

Hazine sözcüsü Alexandra LaManna, “IMF kurulu ile halen bir değerlendirme yapılıyor ve Hazine tüm gerçeklerin derin ve adil bir şekilde değerlendirilmesini istiyor. Bizim birincil sorumluluğumuz uluslararası finans kuruluşlarının bütünlüğünü sağlamak” dedi.

Sözcü, bakanlığın Georgieva ile ilgili kararının kamuoyuna açıklanıp açıklanmayacağı konusunda bilgi vermekten kaçındı.

Diğer bir kaynak, icra kurulunun toplantısının yaklaşık beş saat sürdüğünü, kurulun Cuma günü tekrar toplanacağını ve toplantıya ortak bir tutum almak için icra direktörlerinin katılabileceğini kaydetti.

Açıklamada, icra kurulunun Pazartesi günü WilmerHale ile bir araya geldiği belirtildi.