Advertisement

ABD'de işsizlik maaşı başvuruları geçen hafta, düşüş yönündeki beklentilerin tersine, fazla değişmedi ve istikrarsız bir ekonomik toparlanmayı işaret etti.

İlk işsizlik maaşı başvuruları 19 Eylül haftasında 4,000 artarak 870,000'e yükseldi. İşsizlik maaşı başvurularından yararlanmaya devam eden Amerikalıların sayısını gösteren süregelen işsizlik maaşı başvuruları ise, 12 Eylül haftası 167,000 gerileyerek 12,580,000'e indi.

Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, ilk işsizlik maaşı başvurularının 840,000, süregelen başvuruların ise 12,275,000 seviyelerinde çıkması bekleniyordu.

Halen yüksek sayıda Amerikalının işsizlik maaşı için başvuruda bulunması, toparlanmakta güçlük çeken bir iş gücü piyasasını işaret ediyor. İşsizlik maaşı başvuruları geçen haftaki raporda düşüş göstermişti, ancak bu haftaki raporda görülen hafif yükseliş, bazı işletmeler yeni alımlar yaparken ya da eski çalışanlarını yeniden iş başı yaptırırıken, diğerlerinin istihdam kısıntısına gitmesi ile birlikte, istihdamda inişli çıkışlı bir seyri gösteriyor. ABD'de işletmelerin ilave devlet desteğinin ufukta görünmediği bir ortamda ayakta kalmakta güçlük çekmesi ile birlikte, milyonlarca Amerikalı işsiz kalmaya devam etme ya da işini kaybetme riski ile karşı karşıya.