Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD Senatosu, Alibaba Group Inc. ve Baidu Inc. gibi Çinli şirketlerin ABD Borsalarında listelenmesine engel oluşturabilecek yasa teklifini Çarşamba günü ezici bir çoğunlukla onayladı.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki gerginlik giderek tırmanırken, Lousiana'dan Cumhuriyetçi Senatör John Kennedy ve Maryland'den Demokrat Chris Van Hollen tarafından getirilen ve oy birliğiyle kabul edilen teklif, şirketlerin yabancı bir hükümetin kontrolünde olmadıklarını belgelendirmelerini gerektirebilir.

ABD'li kanun yapıcılar, önemli bir bölümü yüksek getiriler peşinde koşan emeklilik fonları ve kolej vakıflarından gelen milyarlarca dolarlık sermayenin Çin merkezli büyük şirketlere akmasına dur dediler.

Yapay zekadan otonom sürüş teknolojileri ve internet veri toplamaya kadar birçok alanda öncü rol oynayan Çinli teknoloji devlerinin Amerikan parasıyla finanse edilmesi tehlike çanlarının çalmasına neden oldu.

ABD borsalarında işlem gören en büyük Çinli şirketlerin hisseleri, Perşembe günü piyasanın yükselmesine karşın geriledi. bU Şirketlerin arasında Alibaba ve Baidu da bulunuyor.