Advertisement

ABD endekslerinde yaşanan yeni rekorların ardından haftanın son işlem gününde küresel piyasalarda yatay seyir dikkat çekti. Çin'de fiyatlamalarda ise büyüme rakamlarının etkisi izlendi.

Çin gayrisafi yurtiçi hasılası birinci çeyrekte yıllık yüzde 18,3 ile rekor oranda büyüdü. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi yüzde 18,5 büyüme yönündeydi. Rekor büyümede pandemi baz etkisi rol oynarken çeyreklik büyüme ise yüzde 0,6 ile ekonomik büyüme ivmesinde yavaşlamaya işaret etti. 2020’nin son çeyreğinde Çin ekonomisi yüzde 2,6’lık çeyreklik büyüme kaydetmişti. Perakende satışlar ise Mart'ta yüzde 34,2 büyüyerek yüzde 28’lik beklentiyi aştı.

Çin büyümesi sonrası CSI 300 endeksi kayıplarını silerken yatay bir görünüm sergiledi. Diğer Asya endekslerinde ise ılımlı hareketler kaydedildi. Japon Topix ve Hong Kong Hang Seng sınırlı yükseliş kaydederken Güney Kore Kospi ise yatay negatif tarafta.

Perşembe günü yeni bir rekor kapanış seviyesine ulaşan S&P 500 endeksinde ilk vadeli işlemler gerilemeye işaret etti. Bloomberg Dolar Endeksi sabah saatlerinde yüzde 0,1 değer kazandı. Amerika seansında 6 baz puan gerileme yaşayan ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 1,58 seviyesinde.