Advertisement
HABERLER ABONE OL

ABD Tarım Bakanı, avokado fiyatlarındaki artışlarla ilgili yaptığı açıklamada bu durumun, pandemi ve tedarik zincirlerindeki bozulmaları suistimal eden şirketlerin klasik bir örneği olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz hafta Meksika’nın Michoacan bölgesinde teftişlerde bulunan bir ABD Tarım Bakan Bakanlığı müfettişinin tehdit edilmesi nedeniyle ABD Meksika’dan avokado ithalatını durdurma kararı almıştı. ABD’den gelen yeni açıklamada avokado ithalatının Pazartesi günü yeniden başlamasına izin verileceği belirtildi.

Tarım Bakanı Tom Vilsack, konuyla ilgili yaptığı açıklamada,"Yaşanan durumun kısa süreceğinin aşikâr olduğunu düşünürsek bu maliyet artışlarıyla ilgili çok önemi sorular yönelteceğim. Yaşanan artışları gerekçelendirebilecek tek bir neden bile yok” değerlendirmesinde bulundu.

"Sorunları fiyat artışı için fırsat olarak görenler var"

Pandeminin etkilerinden sıyrılmaya başlayan ekonomilerde gıda fiyatları geçen yıl küresel olarak yükseldi. Üreticiler ve nakliyeciler, talepteki ani artışları karşılamakta zorlanırken bu durum ürünlerin limanlardan taşınması sırasında uzun gecikmelere neden oluyor.

Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan gibi ülkelerle tarım anlaşması için Dubai'de görüşmelerde bulunan Bakan Vilsack ekonomik toparlanma ile artan talebin ve lojistik sıkıntıların maliyet artışlarına neden olduğunu anladıklarını fakat her artışın haklı nedenlere dayanmadığını vurguluyor.

“Asıl sorun bütün artışların bu sebeplerle bağlantılı olup olmadığı ya da birilerinin bu durumu suistimal edip etmediğidir” diyen Vilsack, “Bu yaşananların, gıda fiyatlarını öne sürülen sorunların neden olduğu maliyet artışının çok ötesinde artırmak için bir fırsat olduğunu öneren ya da en azından gözdağı veren tarım iş dünyasına ait yorumlar okudum” ifadelerini kullandı.

ABD’li bakan ülke ekonomisinin normalleşmesi ve tedarik sorunlarının çözülmesi sonrası gıda fiyatlarının düşeceğini belirtti.