Advertisement

ABD Kongresi Bütçe Ofisi (CBO), Başkan Joe Biden’ın koronavirüs pandemisinin ekonomik etkilerini azaltmak için devreye sokmak istediği teşvik paketinin büyüklüğünün 1,9 trilyon doları aştığını tespit etti. Bunun sonucunda Demokratların, paketin Senato’dan da geçmesini sağlamak için bazı değişiklikler yapması gerekecek.

Bloomberg'in haberine göre Demokratlar, paketi Cumhuriyetçilerin desteğine ihtiyaç duymadan, Senato’dan sadece 50 oyla geçirebilmek için özel bir bütçe prosedürünü kullanmayı planlıyorlar. Ancak bu prosedürün kullanılabilmesi bazı şartların karşılanması gerekiyor.

Bu ay başında hem Temsilciler Meclisi hem de Senato’da kabul edilen bütçe yasasına göre, Senato komitelerinin gelecek 10 yıl boyunca açıkları azami 1,889 trilyon dolar yükseltecek şekilde bazı kesintiler yapması öngörülüyor.

Hafta sonu yayımlanan CBO raporuna göre ise mevcut teşvik paketi açıklara 1,920 trilyon dolar katkı yapıyor ve limiti aşıyor. 31 milyar dolarlık kesinti yapılması gereken teşvik planının Cuma günü Temsilciler Meclisi’nde oylanması bekleniyor.

Janet Yellen büyük bir paket çağrısı yapmıştı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Kovid-19 salgınının olumsuz etkilerine yönelik büyük bir ekonomik destek paketinin geçirilmesinin önemli olduğunu belirterek, "Önümüzdeki birkaç hafta içinde bu paketin yasalaşmasında ilerleme görmeyi umuyoruz." demişti.

Ekonominin tam bir toparlanma sürecine girmesine yardımcı olmak için "büyük" bir destek paketi gerektiğini yineleyen Yellen, "Salgının neden olduğu acıyı giderecek büyük bir pakete sahip olmanın çok önemli olduğunu düşünüyoruz." diye konuşmuştu

Biden yönetiminin 1,9 trilyon dolarlık ekonomik destek paketinin Cumhuriyetçilerin desteğine ihtiyaç olmadan Senato'dan geçirilebilmesinin önünü açan bütçe düzenlemesinin geçtiğini anımsatan Yellen, "Gelecek birkaç hafta içinde bu paketin yasalaşmasında ilerleme görmeyi umuyoruz." ifadelerini kullanmıştı