Advertisement

ABD’nin ticaret açığı birbirini izleyen üçüncü ayda da daraldı. Bu durum ihracatta yaşanan artış ve ithalatta yaşanan ufak çaplı gerilemeyi yansıtırken tüketici harcama şablonu ve işletmelerin stok azaltma çabalarıyla da uyumlu bir tablo çiziyor.

ABD Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre açık bir önceki aya göre 5,3 milyar dolarla yüzde 6,2’lik bir küçülme yaşayarak 79,6 milyar dolara geriledi ve bu yılın en düşük seviyesini görmüş oldu. Veriler Bloomberg’ün ekonomistler arasında gerçekleştirdiği anketla uyumlu gerçekleşti.

Mal ve hizmet ihracatı yüzde 1,7’lik artarak 260,8 milyar dolarla rekor seviyeye ulaşırken ithalat tarafında da yüzde 0,3’lük düşüşle 340,4 milyar dolar seviyesi görüldü.

Hizmet ihracatı 77,8 milyar dolarla rekor kırdı

ABD’de hizmet ihracatı yüzde 1 artarak 77,8 milyar dolarla rekor kırarken bu artış tüm hizmet verilerinde 19,9 milyar dolarlık fazla verilmesini sağladı.

Bu yılın başlarında kırılgan tedarik zincirlerinden kendini korumak isteyen şirketler mal ithalatı konusunda daha korumacı davranmaya başladıkları gözlendi. Öte yandan tüketiciler mal tarafındaki harcamalarını yavaşlatırken seyahat ve eğlence gibi hizmet sektöründeki harcamalarını artırıyor.

Daha kapsamlı olan önceki Haziran ticaret verisine göre hükümetin ilk hesaplamaları ticaret açığındaki daralmanın Gayrı Safi Milli Hasıla’ya katkısının yüzde 1,43 olduğu yönünde.

Daha eksiksiz Haziran ticaret verilerinden önce, hükümetin ikinci çeyrek gayri safi yurtiçi hasıladaki değişime ilişkin ilk tahmini, daralan ticaret açığının yüzde 1,43 puan katkıda bulunduğunu gösterdi. Bu gelişme, net ihracatın rekordaki en büyük olumsuz etkilerden biri olan 3,23 puan düştüğü ilk çeyreğin ardından geldi.

Enflasyondan arındırılmış Haziran ayı mal ticaret açığı da 113,2 milyar dolarla bu yılın en düşük seviyesini gördü.

Nominal ihracattaki artış, doğal gaz, gübre ve gıda dahil olmak üzere endüstriyel tedariklerdeki artışı yansıttı. İthalatın sınırlı kalmasının başlıca nedenlerinden biri, otomobil sevkiyatlarının değerindeki 2,7 milyar dolarlık düşüş oldu.

Nominal mal ticaret açığı Kasım'dan beri en düşük seviyesinde

Nominal mal ticaret açığı, Kasım ayından bu yana en küçük olan 99,5 milyar dolara daraldı.

Seyahat ihracatı veya ziyaretçilerin ABD'ye yaptığı harcamalar az miktarda artarak 11 milyar dolara ulaştı.

Diğer yandan yurtdışına seyahat eden Amerikalıların bir ölçüsü olan seyahat ithalatı beşinci ayda da tırmanarak Aralık 2019'dan bu yana en yüksek seviye olan 9,5 milyar dolara ulaştı.

ABD'nin Çin ile olan mal ticareti açığı ise, Haziran ayında mevsimsellikten arındırılmış bazda 36,9 milyar dolara genişledi ve ülkeden yapılan ithalat, Şubat ayından bu yana en yüksek seviye olan yüzde 9,3 artarak 48,8 milyar dolara ulaştı.