Advertisement
HABERLER ABONE OL

Avrupa Komisyonu Genel Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovski Salı günü yaptığı açıklamada, ABD ve Avrupa Birliği'nin Salı günü kritik pil mineralleri için bir ticaret anlaşmasına varamadıklarını ancak mineraller ve diğer bileşenler için transtlantik bir pazar yaratmaya yönelik görüşmeleri sürdürme sözü verdiklerini söyledi.

AB'nin üst düzey ticaret yetkilisi, Washington'daki ikili görüşmelerin ardından gazetecilere verdiği demeçte, AB'nin ayrımcı olarak gördüğü Enflasyon Azaltma Yasası olarak bilinen ABD yeşil enerji sübvansiyon yasasının bazı yönleri de dahil olmak üzere bazı "olağanüstü sorunların" devam ettiğini söyledi.

Avrupalı şirketlerin elektrikli araçlara yönelik cömert ABD vergi kredilerinden yararlanmasına olanak sağlayacak olan akü mineralleri ticaret anlaşması, ABD-AB Ticaret ve Teknoloji Konseyi'nin beşinci bakanlar toplantısında önemli bir tartışma konusu oldu.

Dombrovskis, ""Şimdi bu konuda belirli hedefler ya da son tarihler vermeyeceğim, ancak bu durumda, bunun hem esnek tedarik zincirleri hem de ekonominin yeşillendirilmesine yönelik daha geniş gündemimize uyduğunu düşünüyoruz çünkü bu kritik madenlerin çoğu ekonomilerimizin yeşil dönüşümleri için önemlidir" dedi.

Dombrovskis, farklılıklara rağmen "bu etkileşimi ve sonunda kapsamlı bir anlaşmayı sürdürmeye hazırız" diye ekledi.

Yarı iletken tedarik zincirlerini güçlendirmek, Çin'in "piyasa dışı" ticaret uygulamalarını engellemek ve büyük teknoloji firmalarının düzenlemelerini koordine etmek için 2021'de başlatılan bir forum olan TTC toplantısının sonunda ortak bir açıklama yapılmadı.