Advertisement

Geçtiğimiz yıl tartışmalı bir seçimle yeniden iktidara gelen Lukashenko yönetimindeki Belarus güvenlik güçleri muhalif bir gazeteciyi gözaltına almak için Atina’dan Litvanya’ya giden bir uçağı zorla Belarus’un başkenti Minsk’e indirdi.

Litvanya’nın başkenti Vilnius’a doğru giden Ryanair uçağında bulunan muhalif gazeteci Roman Protasevich, uçağın zorla Minsk’e indirilmesinin ardından gözaltına alındı.

Olaya AB, ABD ve NATO sert tepki gösterdi. Belarus savaş uçağının olayda kullanıldığına işaret eden ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken “Güçlü bir şekilde kınadığımız bu olay için tam bir soruşturma yapılmalı” ifadelerini kullandı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise “Ryanair uçağını kaçıranlar yaptırıma uğramalı. Gazeteci Protasevich derhal serbest bırakılmalı” açıklamasını yaptı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise olayı ciddi ve tehlikeli bulduğunu belirtirken uluslararası bir soruşturma çağrısı yaptı.

Tartışmalı seçimler geçtiğimiz yıl Belarus’ta şiddetli protestoları tetiklemiş, Lukashenko yönetiminin protestoculara yaklaşımı sonucu AB 40 Belaruslunun varlıklarının dondurulması ve seyahat yasağını içeren yaptırımları devreye almıştı.