Advertisement

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ağustos ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,6, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya kıyasla yüzde 2,8 azaldı.

Arındırılmamış sanayi üretim endeksi ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,8 düşüş gösterdi. Bu dönemde 99,3 olarak hesaplanan endeks, geçen yıl ağustosta 101,1 seviyesinde bulunuyordu.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, ağustosta madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,4, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3,3 düşüş gösterdi.

Ağustosta madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 9,2, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,7 azalırken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,9 arttı.

 

TOPARLANMAYA ARA MI VERİLDİ?

Bloomberg HT'ye sanayi üretim verisini değerlendiren Bürümcekçi Araştırma ve Danışmanlık Kurucusu Haluk Bürümcekçi Ağustos'taki bayram faktörünün veriyi etkilediğini ve Eylül'de daha iyi bir veri geleceğini söyledi. Bürümcekçi "tatil dönemi olduğu zaman büyük dalgalanmalar olabiliyor. Zaten tahminler de çok dağınıktı, çünkü TÜİK'in o etkiyi nasıl yansıtacağını tahmin edemiyorsunuz.

Sanayi üretimi geçen ay aylık bazda % 4.3 artmıştı. Eylül'de muhtemelen daha güçlü yükseliş olacaktır diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Bürümcekçi 3. çeyrekte sanayi üretiminde yıllık değişimin hala pozitif olma ihtimali olduğunu da ifade etti.