Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Airbus SE, koronavirüs pandemisinden kaynaklanan krizden çıkabilmek için tarihinin en kapsamlı yeniden yapılandırmasını başlatıyor. Şirket bu çabalar dahilinde, 15,000 kişiyi işten çıkarmayı da içeren planlar hazırladı.

Avrupalı uçak imalat şirketi, Salı günü yaptığı açıklamada, yüzde 11'lik küresel istihdam kesintisinin bir parçası olarak, Almanya ve Fransa'daki temel üslerinde 10,000'de fazla çalışanını işten çıkaracak. Şirket CEO'su Guillaume Faury, uçak talebinde meydana gelen dramatik düşüşten dolayı, firmanın üretiminin iki yıllık süre için beklenenden yüzde 40 daha aşağıda olacağını belirtti.

Airbus CEO'su, video konferans yoluyla yaptığı açıklamada, "Havacılık sektörünün karşı karşıya bulunduğu kriz, daha fazla yapısal ve geniş çaplı adımları gerektiren bir uzunlukta ve boyutta olacak," dedi ve "Yeni durumu yansıtabilmek için işgücümüze adapte ederek şimdi harekete geçme ihtiyacındayız" değerlendirmesinde bulundu.

Airbus, 2021 yılının ortasına kadar, İngiltere'de 1,700, İspanya'da 900 ve diğer ülkelerde yaklaşık 1,300 kişiyi işten çıkaracak. Faury, erken emeklilik gibi gönüllü tedbirlerin bu sürecin ana parçası olacağını ve zorunlu kesintilere son çare olarak başvuracaklarını sözlerine ekledi.

Bu planlar ilgili işçi sendikaları ile anlaşmaya tabi olacak ve Fransız hükümeti bu planlara sert muhalefet ediyor. Fransa Maliye Bakanlığı, yaptığı açıklamada, şirketin zorunlu işten çıkarmaları sınırlandırmak için elinden gelen her şeyi yapması gerektiğini belirtti.

Fransız hükümeti Renault SA, Air France-KLM ve şimdi de Airbus gibi hisse sahibi olduğu şirketlerde işçi çıkarmalarını reddederken, ekonomik şok ortamında revizyonun gerekli olduğunu vurguluyor. Air France yaklaşık 7,500 kişiyi işten çıkaracağını duyurmaya hazırlanıyor. Airbus'ın küresel çapta 135,000 çalışanı bulunuyor ve bunların yaklaşık 81,000'i krizden en fazla zarar gören ticari havacılık kısmında çalışıyor.