Advertisement

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), akaryakıtta iki ay süreyle geçerli olacak tavan fiyat uygulamasında hesaplamaya ilişkin formülü yayımladı.

Resmi Gazete'de yayımlanan EPDK kararına göre, bayi tavan fiyatı, ilgili günde TÜPRAŞ İzmir Rafinerisi için geçerli rafineri fiyatına litre başına 70 kuruş (1+KDV) eklemesiyle belirlenecek.

Fiyat formülü benzin ve motorin türleri için uygulanacak. Farklılaştırılmış akaryakıt ürünleri için bu fiyata en fazla 2 kuruş ilave edilebilecek. Karar ekinde her ilde benzin ve motorin türleri için geçerli olacak bayi tavan fiyatlarına uygulanabilecek fiyat farkı listesi de yer alıyor.

Karar sektörde tepki çekmişti

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu akaryakıtta tavan fiyat kararı aldığını açıklamış ve uygulamanın 2 ay geçerli olacağını belirtmişti. EPDK'nın kararına göre İstanbul Anadolu yakasında benzinde tavan fiyat 7,08 TL, motorinde ise 6,44 TL olacak. Avrupa yakasında benzinde 7,07 olan tavan fiyat motorinde ise 6,43 TL olarak uygulanacak.

Kararı Bloomberg HT'ye değerlendiren EPDK Başkanı Yılmaz, akaryakıtta her 1 kuruşluk artışın ekonomiye maliyetinin 350 milyon TL olduğunu, burada dinamik otokontrol sistemi üzerinde çalıştıklarını belirtti.

EPGİS Başkanı Fesih Aktaş ise kararı mahkemeye götüreceklerini ifade etti.