Advertisement
HABERLER ABONE OL

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu aktif rasyosunun kaldırılmasına karar verdi.

BDDK'dan yapılan açıklamaya göre aktif rasyosu hesaplanmasına son verilmesine ve buna ilişkin yukarıda yer verilen tüm Kurul Kararlarının 31.12.2020 tarihi itibariyle yürürlükten kaldırılmasına karar verildiği belirtildi.

Kararın ardından Türk Lirası dolar karşısında kazanca yönelirken, bankacılık endeksi de yüzde 3'e varan yükseliş kaydetti.

Kararı Bloomberg HT'ye değerlendiren Erten&Erten Danışmanlık Kurucu Ortağı Mehmet Erten, "Normalleşme adımları çerçevesinde en önemli beklenti aktif rasyosunun kaldırılmasıydı. Doğru bir karar oldu. Karar kredi ve mevduat fiyatlamasını bankaların bilanço tercihlerine göre değil buna göre yapmasına neden oluyordu. İlk uygulamaya başlandığında amacına ulaştı belki devamında spekülatif kredi tercihleri tarafında olumsuz sonuçlara da neden olma potansiyeli taşıyordu." ifadelerini kullandı.

Gedik Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdürü Üzeyir Doğan "Bu kararın alındığı dönemin normal bir dönem olmadığını kabul etmek lazım. O dönemde büyümeyi desteklemek için kredi büyümesinin sağlanması gerekiyordu. Bu uygulamanın başlaması bankacılık sektörü üzerinde baskı yaratmıştı. Aynı zamanda bu uygulamanın enflasyon üzerinde olumsuz etkileri görülmeye başlanmıştı. Enflasyonla mücadele kapsamında hızlı kredi büyümesi sağlayan ama yan etkisi enflasyon olan bu uygulamadan vazgeçilmiş oldu" değerlendirmesini yaptı.

Nisan ayında uygulanması kararlaştırılmıştı

Nisan ayında uygulanması kararlaştırılan aktif rasyosu Mayıs ayından itibaren yürürlükteydi. Daha önce normalleşme adımları kapsamında Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında aktif rasyosu revize edilmişti.

Düzenlemeyle bankaların daha çok kredi vermeye yönlendirilmesi amaçlanıyordu. Bankalar daha önce aktif rasyosu konusunda yetkili kurumlara revizyon taleplerini iletmişti.

Pandemi döneminde kamu bankalarının açtığı kredi paketlerinin etkisiyle kredi büyümelerinde Mayıs ayında yüzde 134 seviyeleri görülmüştü. Normalleşme adımlarının gerçekleşmesinin ardından kredi büyümelerinde de normalleşme eğilimi başlamıştı.

Aktif rasyosunun da etkisiyle mevduat faizlerinde de bir geri çekilme görülmüştü. 1 aya kadar vadeli mevduatlarda Haziran ayında ortalama faizler yüzde 7 seviyesinin altını görmüştü. Takip eden dönemde normalleşme adımlarının gelmesiyle de tekrar yönünü yukarı çeviren mevduat faizleri yeniden çift haneleri görmüştü.

Elvan: Kredi-mevduat fiyatlamaları serbest piyasada oluşmalı

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan geçen hafta yaptığı açıklamasında "Aracılık maliyetlerinin düşürülmesini ve kredi ile mevduat piyasalarındaki fiyatlamaların serbest piyasa mekanizması içerisinde oluşmasını önemli bir husus olarak görüyoruz" ifadelerini kullanmıştı.