Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Almanya'da iş dünyası koronavirüs vakalarındaki artışın yeni kısıtlamalara neden olmasının ardından ekonomik görünüme yönelik güvenini kaybediyor.

Ifo Enstitüsü'nün iş dünyası beklentileri göstergesi Kasım'da ekonomistlerin beklediğinden daha sert bir düşüşle 94.7'den 91.5'e geriledi. Görünüm, işletmelerin geçici olarak kapandığı özellikle hizmet sektöründe oldukça kötü.

Ayrıca sosyal kısıtlamaların da kârlarını olumsuz etkilediği hizmet sektöründeki işletmeler iflasa sürükleniyor.

Ifo verilerine göre bu ay konaklama, seyahat ve yiyecek içeceği de içine alan geniş hizmet sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin yüzde 70'inden fazlası batmaktan endişe duyarken, yaklaşık yüzde 20'lik kısmı bu ayı atlatabileceğinden bile emin değil.

Almanya'da görünüm Çarşamba günü daha da kötüye gidebilir.

Başbakan Angela Merkel ve bölgesel liderler önlemleri sıkılaştırıp sıkılaştırmama kararı verecekler. Ayrıca virüs önlemlerinin gelecek tatil sezonunun büyük bir kısmını kapsayacak şekilde uzatılıp uzatılmamasına karar verilecek.

Yılın ilk yarısında karantinaların kaldırılması sonrasında Avrupa'nın en büyük ekonomisinde yaşanan sıçrama kısa ömürlü olduğu görülüyor. Salı günü ayrıca açıklanan verilere göre özel tüketim üçüncü çeyrekte yüzde 10.8 arttı. Yatırımlar yüzde 3.6 artış kaydetti. Ekonomi Haziran'a kadar olan üç aylık dönemde neredeyse yüzde 10 küçülmesinin ardından yüzde 8.5 büyüdü.

Ekonomistler yeni kısıtlamalara dayanarak ekonominin mevcut çeyrekte büyümeyebileceğini söylüyorlar.

Bundesbank ise küçülme riski görüyor.