Advertisement

Almanya'da ithalat fiyatları keskin yükselişini Nisan'da da sürdürdü.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) verilerine göre, ülkede İthalat Fiyat Endeksi, Nisan'da geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 31,7 arttı. Nisan'daki artış, Eylül 1974'ten (yüzde 32,6) bu yana en yüksek yıllık artış olarak kayıtlara geçti. Beklenti endeksin yüzde 32 artması yönündeydi.

Rusya-Ukrayna savaşının etkisiyle artan enerji maliyetleri, geçen ay Almanya'nın ithalatında Eylül 1974'ten bu yana en yüksek yıllık artışın kaydedilmesine neden oldu.

Endeks, bir önceki aya göre de yüzde 1,8 yükseldi.

İthalat Fiyat Endeksi, Şubat'ta yıllık bazda yüzde 26,3 ve martta yüzde 31,2 artış kaydetmişti.

İthalat fiyatlarındaki hızlı yükselişe enerji ürünleri fiyatlarındaki keskin artışlar neden oldu.

Doğalgaz artışı yıllık yüzde 301,4 oldu

Destatis açıklamasında, "Mevcut veriler (nisan) Ukrayna'daki savaşın ilk etkilerini yansıtıyor." denildi.

Nisan'da ithal enerji ürünlerindeki fiyatların geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 157,4 daha pahalı olduğu belirtilen açıklamada, "Yıllık enerji fiyat artışında en büyük etki yüzde 301,4 ile doğalgazdaki artıştan kaynaklandı." ifadesi kullanıldı.

Petrol ürünleri Nisan'da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 106,6 artarken, ham petrol fiyatlarındaki artış yüzde 77,5 oldu. Petrol ürünleri hariç ithalat fiyatları ise yıllık bazda yüzde 27,6 arttı.

İthal edilen ara ürün fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 26,8 ve ithal tarım ürünlerindeki artış yüzde 26,9 oldu.

Almanya'da İhracat Fiyat Endeksi de Nisan'da bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 16 ve bir önceki aya göre yüzde 0,8 yükseldi.

Endeksteki yıllık artış, Kasım 1974'ten bu yana en yüksek artış olarak kayıtlara geçti. Endeks, Mart'ta yüzde 15,9, şubatta yüzde 12,4 ve ocakta yüzde 11,9 artış göstermişti.

Analistler, artan ithalat maliyetlerinin tüketici fiyatlarını da etkileyeceği öngörüsünde bulunuyor.

Ülkede enflasyon Nisan'da yüzde 7,4 ile 1981'den beri en yüksek seviyeye çıkmıştı. Bugün açıklanacak Mayıs ayına ilişkin yıllık enflasyonun yüzde 8'in üzerinde olması bekleniyor.