Advertisement
HABERLER ABONE OL

Almanya'nın sanayi üretimi Ocak ayında dokuz aydan bu yana ilk kez artış gösterdi.

Almanya'da Ocak ayında sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1 arttı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi artışın yüzde 0,6 olması yönündeydi. Yıllık olarak ise sanayi üretimi yüzde 5,5 daraldı. Bu veriye ilişkin beklenti üretimin yüzde 4,8 daralması yönünde oluşmuştu.

İmalat sanayinde kimya, gıda ve makine üretimi artarken, otomobil üreticileri keskin bir düşüş yaşadı.

Almanya'nın imalat sektörünün uzun süreli bir gerilemeden kurtulmaya çalıştığı bir dönemde, genel üretim seviyesi 2020'den bu yana en düşük seviyeye yakın seyrediyor.

Perşembe günü yapılan bir açıklama, fabrika siparişlerinin Aralık ayındaki yükselişin ardından Ocak ayında keskin bir düşüş gösterdiğini ortaya koymuştu.

Almanya, 2023 yılında gayrisafi yurtiçi hasılası azalan tek G-7 ülkesi olurken, düşük performansı 20 ülkeli Euro Bölgesi'ni de olumsuz etkiledi.

Bundesbank, 2023'ün son üç ayındaki yüzde 0,3'lük düşüşün ardından ilk çeyrekte daralma uyarısında bulundu. Bu, pandemiden bu yana ilk resesyon anlamına gelse de merkez bankası ciddi bir gerileme öngörmüyor.

Son günlerde birçok ekonomist de Almanya ile ilgili büyüme tahminlerini düşürdü. Perşembe günü DIW 2024 yılında hiç büyüme beklemediğini açıkladı. Hükümet de daha az iyimser. Bu yıl için tahminini sadece yüzde 0,2'ye düşürdü.