Advertisement
EMTİA - ENERJİ ABONE OL

Almanya yükselen gaz fiyatlarıyla gaz tedarik firmalarına destek olmak amacıyla 1 Ekim’den itibaren tüm tüketicilere ek vergi uygulamaya hazırlanıyor.

Uygulanacak vergiyle Rusya’dan alınan gazın başka tedarikçilerden sağlanması sonucu ortaya çıkan ek maliyetin tüm gaz kullanıcıları tarafından paylaşılması ve gaz ticareti yapan tarafların ödenemeyen borçlarının karşılanması hedefleniyor.

2024 Ekim ayına kadar geçerli olması planlanan taslağa göre uygulama ile birlikte hane halkları ve uzun dönem endüstriyel gaz kullanıcıları ek maliyetlerle karşılacaklar. Gaz ithalatçıları ilgili vergi uygulaması devreye girene kadar ek maliyetleri kendileri karşılamak zorunda kalacaklar.

Alman Ekonomi Bakanı Robert Habeck ek verginin kilovat başına 1,5 euro sent - 5 euro sent arasında olacağını ve Rus gazını ikame etmeye uygun tüm şirketlere uygulanacağını açıkladı. Habeck alınacak önlemin zorlayıcı olduğunu fakat enerji piyasalarını dengelemek için önemli olduğunu belirtti.

"Kasım ayında gaz faturası hane başına birkaç yüz eurodan az olmayacak"

Habeck fiyatlarla ilgili, “Kasım ayında doğalgazın ne kadar tutacağını kimse net olarak bilmiyor fakat kötü haber şu ki hane başına birkaç yüz euro civarında olacak” dedi.

Belgelere göre vergiyle daha fazla ayrıntı Ağustos ayında duyurulacak.

Yerel kamu hizmeti kuruluşu VKU, tedbiri memnuniyetle karşılayarak, yüksek fiyatlar devam ederse verginin yükseltilmesi veya uzatılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Hükümetin mekanizmayı tetiklemesinde etkili olan koşullardan biri Almanya'ya gaz akışının önemli ölçüde bozulması oldu. Rus Gazprom, bu hafta Kuzey Akım 1 gaz boru hattından geçen akışı yüzde 20 kapasiteye indirmişti.

Almanya geçtiğimiz ay üç aşamalı acil durum planının ikinci ayağını devreye almış ve hükümete fiyat değişikliklerini tüketicilerine yansıtma yetkisini veren maddenin devreye girmesini sağlamıştı. Ancak gaz fiyatlarını tedarikçisine bakmadan herkes için artıracak bir verginin daha adilane olacağı değerlendiriliyor.

"Gaz depolarının doldurulması için tasarrufa şimdiden başlanılmalı"

Bu arada hükümet, şu anda yüzde 67,2 olan kapasitenin Kasım ayına kadar yüzde 95'ini hedefleyerek, kıştan önce gaz depolama tesislerini doldurabilmesi için vatandaşlara ve sanayiye şimdiden enerji tasarrufu yapmaları çağrısında bulundu.

Firmalar seçeneklerini değerlendirirken, Berlin yönetimi geceleri 200 kamu binası ve simge yapıdaki ışıkları kapatacağını söyledi.

Habeck, Almanya’nın mevcut durumunu ülkenin gördüğü en büyük enerji krizi olarak tanımlarken Gazprom’un doğalgaz tedarikinde yaptığı kesintiler firmaların kayda değer derecede yüksek fiyatlardan yakıt almalarına neden olduğunu söyleyerek, “Bu (fiyat) farkı vergidir. Daha sonra nihai tüketiciye yansıtılacak çünkü aksi takdirde şirketler kalıcı olarak haftada milyonlar kaybedecekler" diye ekledi.

DIW Ekonomi Enstitüsü Başkanı Marcel Fratzscher, maliyetleri tüm tüketicilere yansıtmanın "doğru ve gerekli" olduğunu ve Almanların gazla ısıtma faturalarının en az üç katına çıkarılmasına hazırlanmaları gerektiğini, ancak düşük gelirlileri koruyacak bir önlem paketinin gerekliliğine dikkat çekti.

Habeck, yüksek enerji fiyatları nedeniyle yoksullaşan insanların korunması gerektiğini ve yardım önlemlerinin hedefleneceğini söyledi.