Advertisement

Altın, yatırımcıların mali teşvik paketine odaklanmasıyla birlikte altıncı haftayı da kazançla kapatmaya doğru ilerliyor. Altın şu an Ağustos ayından sonraki en uzun haftalık kazanç serisinde.

ABD’deki Georgia Senato seçimlerinde Demokratların iki koltuğu da almasıyla Demokratlar hem Temsilciler Meclisi’nde hem de Senato’da çoğunluğu elde etmiş oldu.

Fed Cleveland Başkanı Loretta Mester, Biden yönetiminin çıkaracağı büyük mali teşvik paketiyle beraber para politikasında bir geri çekilme olmasını beklemediğini söyledi.

Bu sırada Bitcoin’in altın cinsinden fiyatı, kripto paranın 40 bin dolar seviyesini görmesiyle birlikte tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Perşembe günü bir Bitcoin’in fiyatı 20 ons (570 gram) altını geçti.

Mavi dalga senaryosu ve daha büyük bir mali teşvik paketi beklentisi altın fiyatlarını destekleyecektir. Haftasonuna doğru biraz kar realizasyonu görüldü fakat destek seviyesi olan 1.900 doların altına inilmesi kısa vadeli yukarı yönlü eğilimde bir sapmaya neden olabilir. IG Asia Piyasa Stratejisti Jingyi Pan

Altın fiyatları, TSİ 07:46’da yüzde 0,24 değer kaybederek ons başına 1.909,33 dolar seviyesinden işlem görürken hafta başından bu yana yüzde 0,50 yukarıda. Bloomberg Dolar Spot Endeksi dün yüzde 0,6 yükseldikten sonra yatay seyrediyor.