Advertisement

Altın fiyatları, doların biraz yükselmesi, yatırımcıların ABD seçimleri ve mali teşvik paketini beklemesiyle birlikte, ons başına 1,900 dolar civarında yatay seyretti. Son dört günde ise her gün 1,900 dolar seviyesine yakın günü kapadı.

Yatırımcılar, Avrupa Merkez Bankasından Perşembe günü gerçekleştireceği online toplantısında bir politika değişikliği beklemezken, Başkan Christine Lagarde’dan daha fazla desteğin yıl sonundan önce devreye sokulacağına dair bir işaret vermesini istiyorlar.

Oanda Corp kıdemli piyasa analisti Edward Moya, “Seçim gününe kadar Senato’da kimin çoğunlukta olacağının tam olarak belli olmaması 2021 yılında mali teşvik paketinin ne kadar büyük olacağına dair belirsizlikleri artırıyor. Avrupa’da artan virüs vakaları da merkez bankaları ve hükümetler üzerindeki baskıyı yoğunlaştırıyor.” dedi ve bunların altını çekici kılan kısa vadeli riskler olduğunu belirtti.

Moya paylaştığı şirket notunda, “Altın yeni bir mali teşvik paketinden kesinlikle faydalanacaktır fakat önümüzdeki haftalarda güvenli liman yatırımcılarını da çekmek zorunda.” dedi.

Spot altın Salı günü yüzde 0.3 yükseldikten sonra yüzde 0.1 düşerek Singapur saatiyle 11:45’te ons başına 1,906.68 dolar seviyesinden işlem gördü. Gümüş fiyatları yüzde 0.1 düşerken, platinum yüzde 0.3 yükseldi, paladyum ise yüzde 0.6 değer kazandı.