Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Altın fiyatları, yatırımcıların ABD’de bir mali teşvik konusunda uzlaşılacağına dair beklentilerinin aşı gelişmelerinden ağır basmasıyla birlikte yükseldi.

Temsilciler Meclisi sözcüsü Nancy Pelosi Demokratların yeni mali teşvik paketini sunarken Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell ise Cumhuriyetçilere daha küçük bir mali teşvik paketini içeren planının revizesini dağıttı.

Fed Başkanı Jerome Powell ve ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, koronavirüs vakalarının yükselmesiyle birlikte önümüzdeki aylarda ekonominin toparlanmaya devam edebilmesi için bir tane daha teşvik paketine ihtiyaç olduğu konusunda hemfikirler.

Altın, aşı gelişmeleri ve risk iştahının artmasıyla birlikte 2016 yılından bu yana en kötü ayını geçirdi. Fazladan bir mali teşvik paketinin geleceğine dair beklentiler salı günü bir ralliye neden olurken Hazine tahvilleri sert yükseldi ve dolar son iki yılın en düşük seviyesini de geçti.

Altının bu sene yükselmesine neden olan parasal ve mali genişleme, rekor düşük tahvil faizleri, reel faizlerin düşmesi gibi faktörler hala değişmiş değil. ABD’de koronavirüs vakaları artıyor ve aşının ne zaman geleceğine bakılmaksızın bir mali teşvik paketine daha ihtiyaç olacak. Altın düştü fakat ölmedi. Oversea-Chinese Banking Group Ekonomisti Howie Lee

Spot altın, Salı günü yüzde 2.2 yükseldikten sonra TSİ 07:58’de yüzde 0.32 değer kaybederek ons başına 1809,50 seviyesinde seyrediyor.

Gümüş yüzde 1.4 değer kaybederken platinum yüzde 1.3 düşüş yaşadı. Bloomberg Dolar Spot Endeksi salı günü yüzde 0.7 geriledikten sonra çok az değişiklik gösterdi.