Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Altın, ABD ekonomisindeki dayanıklılığın Fed'in bu yıl birden fazla faiz indirimi yapma olasılığını azalttığını gösteren son verilerle birlikte, haftalık kaybının ardından yatay bir seyir izliyor

Spot altın haftanın ilk işlem gününde ons başına 2.323 dolardan işlem görüyor. Ons altın ve Dolar/TL ile yapılan hesaplamaya göre gram altın da 2.450 TL seviyesinde.

Değerli metal, Fed yetkililerinin, Mart ayındaki üç düşüş öngörüsüne kıyasla, borçlanma maliyetlerini bu yıl yalnızca bir kez düşürmeyi beklediklerine ilişkin sinyallerinin ardından geçen hafta yüzde 0,5 kayıp yaşadı. Cuma günü açıklanan rakamlar, ABD hizmet faaliyetinin bu ayın başlarında iki yılı aşkın sürenin en yüksek hızına ulaştığını gösterdi. Bu da merkez bankasının ekonomiyi soğutma ve enflasyonu yüzde 2 hedefine geri döndürme çabalarına ışık tuttu.

Geçen ay rekor seviyeye ulaşan altın Fed'in genişlemeye yöneleceği yönündeki ihtimallerin desteğiyle bu yıl da yüzde 12’lik yükselişini sürdürüyor. Ukrayna ve Orta Doğu'daki çatışmalar nedeniyle liman alımlarının yanı sıra merkez bankalarının ve Çinli tüketicilerin artan alımları da değerli madeni destekledi.

Öte yandan, traderlar bu haftanın sonuna doğru, maliyet baskılarının hafifleyip hafiflemeyeceğine dair göstergeler için Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesine bakacak.