Advertisement
EMTİA - ENERJİ ABONE OL

Değerli metal, Orta Doğu ve Ukrayna'daki jeopolitik gerilimlerin artmaya devam etmesiyle birlikte kısmen güvenli liman talebinden kaynaklanan kazanımlarla bu yıl şu ana kadar yaklaşık yüzde 15 artış kaydetti.

Powell'ın Fed'in kısıtlayıcı politikasına çalışması için daha fazla zaman vermenin uygun olduğunu söylemesi ve ABD'den gelen birkaç güçlü ekonomik baskının ardından son aylarda enflasyon konusunda ilave ilerleme kaydedilmediğine işaret etmesinden sonra Salı günü pek değişmeden kapandı.

Külçe, Salı günü Hazine getirilerindeki yükselişin yanı sıra, Powell'ın Fed'in bu yıl faiz indirimine ilişkin piyasanın ima ettiği beklentilerde bir başka çöküşe işaret eden yorumlarının ardından dolardaki yükselişe direndi. Daha yüksek borçlanma maliyetleri ve daha güçlü bir dolar, getirisi olmayan değerli metal için genellikle olumsuz bir durum olsa da, bazı izleyicileri şaşırtan bir şekilde haftalardır süren yükseliş trendini sürdürüyor.

Merkez bankalarının güçlü alımları ve Çinli tüketicilerin artan talebi de dahil olmak üzere uzun süredir devam eden destekler de fiyatları destekliyor.

Spot altın, Singapur saati ile 08:06 itibarıyla, Cuma günü ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.431,52 doların yakınında, ons başına 2.381,99 dolar seviyesinde sabit kaldı. Bloomberg Dolar Spot Endeksi beş günlük yükselişin ardından yatay seyretti. Gümüş, platin ve paladyum yükselişe geçti.