Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Spot altının ons fiyatı yüzde 0,2 düşüşle 2,156 dolar seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksi 2 haftanın en yüksek seviyesine çıkarken vadeli bakır kontratları Londra Metal Borsası'nda düştü.

Bu hafta kritik Merkez Bankası kararları piyasaların radarında. Japonya Merkez Bankası 17 yıl sonra ilk kez faiz artırdı ve 2016'da başladığı negatif faiz politikasını sonlandırdı. Haftanın devamında Fed ve İngiltere Merkez Bankası da faiz kararlarını açıklayacak. Fed'in faiz oranlarını değiştirmesi beklenmezken ekonomik projeksiyonları yakından yakip edilecek. Fed toplantısı, faiz indiriminin zamanlamasına dair sinyal vermesi açısından önemli olacak. Swap piyasalarında Fed'den ilk faiz indirimi Haziran'da fiyatlanıyor.

Geçen hafta ABD'de Şubat ayı enflasyonunun tahminlerden yüksek gelmesi, faiz indirimi beklentilerinin ötelenmesine neden olmuş, altın fiyatları da haftayı yüzde 1,1 düşüşle tamamlamıştı.

Gram altın ise bu sabah sınırlı düşüşle 2,241 TL'de seyrediyor. Gram altın dün günü yüzde 0,1'e yakın azalışla 2 bin 243 liradan tamamlamıştı.