Advertisement

Altın fiyatları, art arda üçüncü günde de yükselerek salı gününden bu yana 50 dolara yakın artış gösterdi. Gram altın ise küresel altın fiyatlarındaki yükselişe rağmen Dolar/TL ’deki düşüşle geriledi.

Altın’ın yükselmesinde 1,9 trilyon dolarlık mali teşvik paketinin ABD Kongresi’nden geçmesi büyük rol oynarken, 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizindeki düşüş ve zayıflayan dolar da fiyatları destekledi. Başkan Joe Biden’ın teşvik paketini Cuma günü onaylaması bekleniyor.

ABD’de enflasyon verisinin beklenenden düşük gelmesi de ekonomik toparlanma ve enflasyonist baskının hala düşük seviyelerde olduğunu gösterdi.

Ons altın fiyatı

Haftaya 1.700 dolar civarında başlayan ons altın yükselen tahvil faizlerile 1.680 doların altına geriledikten sonra mali teşvik paketine dair beklentilerle yükselerek haftalık kazanç bölgesine geçmeyi başarmıştı.

Hafta başından bu yana yüzde 1,9 yukarıda olan altın fiyatları, mali teşvik paketinin ABD Kongresi’nden geçmesiyle birlikte, salı sabahından bu yana neredeyse yüzde 1 yükseliş kaydederek ons başına 1.732 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Gram altın fiyatı

Gram altın haftaya 412 TL civarında başladıktan sonra tahvil faizleri ve dolar/TL’deki yükselişle beraber 422 TL’yi görmüştü.

Küresel altın fiyatlarının hafta başından bu yana yüzde 2’ye yakın yükselmesine rağmen dolar/TL’nin 7,78’den 7,49’a kadar gerilemesiyle gram altın fiyatları da Perşembe günü 417 TL civarında seyrediyor.