Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Altın, Mart ayından beri en büyük yükselişini kaydettikten sonra piyasanın küresel ekonomi ve ABD’de faiz artışlarına dair göstergeleri beklemesiyle geriledi.

Haftanın ilk işlemlerinde 1.760 doların altı test edildi.

Spot altın geçtiğimiz hafta ABD ekonomisinin yavaşlamasıyla Fed’in faiz artışını düşüreceği söylentisiyle yüzde 2,2 yükselmişti. Ancak değerli metal güvenli varlık özelliğini dolara karşı kaybetmesiyle Temmuz’da art arda dördüncü ayını da kayıpla kapattı.

Bu hafta piyasanın dikkati Perşembe günü yayımlanacak Temmuz ayı işsizlik maaşı başvuruları ve Cuma günü yayımlanacak tarım dışı istihdam verilerinde olacak.

Fed Başkanı Jerome Powell geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada yeni istihdam sayısının rekor seviyelere yaklaştığını ve işsizlik oranının tarihi düşük seviyelerde olduğunu söyleyerek istihdam piyasasının son derece sıkı olduğunu vurgulamıştı.

“Altının 1.750 dolar seviyesi üzerinde kapanış yapması olumlu bir ivme kazandığını gösteriyor” diyen Kotak Securities Emtia Araştırma Bölümü Başkanı Ravindra Rao, “Yine de bu artışlar Hindistan ve Çin’de tüketici talebine dair endişeler ve Fed’in yüksek enflasyon nedeniyle sıkılaşmacı para politikasını değiştirmesinin düşük bir ihtimal olması nedeniyle test edilecek” değerlendirmesinde bulundu.