Advertisement
HABERLER ABONE OL

Altın Rusya’nın Ukrayna saldırısını şiddetlendirmesinin güvenli varlıklara talebi artırmasıyla haftayı kazançla kapatmaya hazırlanıyor.

Spot altın ilk işlemlerde 1.950 dolardan işlem gördü. Değerli maden bu hafta yüzde 2,7 değer kazandı.

Yatırımcılar Rusya’nın komşusunu işgalinin enerji, tahıl ve metal akışında yaşanacak bozulmalarla ekonomik çöküşü ihtimalini değerlendiriyor. Petrol fiyatlarında yaşanan hızlı artış küresel büyüme ve enflasyon artışıyla ilgili endişelere neden oluyor.

Piyasa Cuma günü açıklanacak kritik öneme sahip istihdam verisi sonrası para politikasının sıkılaşması ihtimalini değerlendiriyor.

"Fiyatlar bu seviyede bir süreliğine kalıcı olabilir"

Fed Başkanı Jerome Powell Merkez Bankası’nın son 40 yılın en yüksek enflasyonun dizginlemek için bir faiz artışı yol haritası oluştuğunu doğrulasa da Rusya’nın işgali sonrası oluşan ekonomik görünüm bankanın daha temkinli ilerleyebileceğini gösteriyor.

“Jeopolitik risk primi kapsamında şu anda her ihtimal altın fiyatına yansımış durumda” diyen MineLife Pty Kıdemli Emtia Analisti Gavin Wendt, “Bir faiz artışı görecek olsak da, mevcut ortamda 2022 boyunca çok fazla artış görmeyecek gibiyiz” değrlendirmesinde bulundu.

Wendt bu durumda faizlerin negatif kalmaya devam edeceğini ve bu durumun da altın için pozitif olduğunu kaydetti.

“Bazı yatırımcılar muhtemelen kâr almaya başladı ve fiyatları yükseltecek yeni bir katalizör arayışındalar“ diyen Wendt, “Altın fiyatlarının mevcut seviyelerde bir süre kalıcı olmasını bekliyorum” yorumunu yaptı.