Advertisement

Alüminyum Londra piyasasında Perşembe günü, Malezya'daki stoklarda gerçekleşen ani artıştan dolayı garanti stoklarda görülen sıçramanın ardından yüzde 2,4 düştü. Artışın boyutu piyasada işlem yapanlar için sürpriz olmasına karşın, genel stoklar 2007'den bu yana en düşük seviyesinde ve bu durum arz darlığının devam ettiğini işaret ediyor.

Aralarında Jeffrey Currie'nin bulunduğu Goldman Sachs Group Inc. analistleri, Perşembe günü hazırladıkları bilgilendirme notunda, gelişmiş piyasalardan gelen güçlü talep ve düşük stokların, özellikle alüminyum, bakır ve nikel için olmak üzere, metallerde gelecek yıl süregelen bir artış için temel oluşturacağını kaydettiler.

Jinrui Futures Co. analisti Zhong Mingzheng ise, kendi çalışmalarını işaret ederek, kısa vadede, kış dönemi ısınma sezonu boyunca, emisyon kontrollerinin alüminyum için talebi arza nazaran daha fazla etkilemesini beklediklerini ve zayıflayan talebin ve imalat sektöründe görülen mevsimsel yavaşlamanın alüminyum fiyatları üzerinde baskı oluşturacağını sözlerine ekledi.

Alüminyum fiyatları Cuma günü Londra Metal Borsası'nda (LME) yüzde 1,7 yükselerek ton başına 2 bin 644 dolar seviyesine kadar çıktıktan sonra 2 .639,50 dolar seviyesine geldi. Metal bu hafta yüzde 0,9 değer kazandı. Nikel ve çinko fiyatları da yukarı yönde hareket etti.