Advertisement

Alüminyum fiyatları, enerji tedariki aksaklıkları ve hızla artan maliyetlerin Çin’in elektrik darlığını çözmek için kömür fiyatlarına sınır koyma planlarının ardından rahatlayacağı beklentilerine bağlı olarak iki ayın en düşük seviyesine indi.

Kömür vadeli kontratları Zhengzhou piyasasında, Çin’in en yüksek planlama kurumunun kömür satış fiyatlarına sınırlama getireceğinin kaydedilmesinin ardından Perşembe günü itibarıyla yedi gün üst üste değer kaybetti. Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, yaptığı açıklamada, madencilik şirketleri ve elektrik üreticileri ile makul bir kömür fiyat aralığı konusunda bir çalışma yürüttüklerini, fiyatlar konusunda ayrıntı vermeden teyit etti.

Alüminyum fiyatları bu ayın başlarında 13 yılın zirvesini gördükten sonra, Çin’in ekonomik büyümeye zarar veren ve metal arzını düşüren elektrik enerjisi darlığını çözmek için tedbirlerini artırması ile birlikte keskin düşüşünü sürdürüyor. Fiyatlar ayrıca, dünyanın en büyük metal tüketici ülkesi Çin’de ekonomin soğuduğuna ilişkin işaretlerin yoğunlaşmasının yanında Kovid-19 vakalarının tekrar artış göstermesi ve ülkenin emlak sektöründeki kargaşadan dolayı da düşüyor.

China Futures Co., hazırladığı notta, “Piyasadaki hava aşağı yönlü. Kömür vadelilerindeki güçlü düşüş ile birlikte, yatırımcılar alüminyum için üretim maliyetlerinin daha da düşmesini bekliyor” dedi.

Alüminyum Londra Metal Borsası’nda (LME) yüzde 2,6 kayıpla ton başına 2 bin 617 dolara kadar gerileyerek 26 Ağustos’tan bu yana en düşük seviyesini gördü. Metal Şanghay piyasasında yüzde 4,6 düşüşle 19 bin 200 yuana kadar inerek üç ayı aşkın sürenin en düşük seviyesini test etti.