Advertisement
HABERLER ABONE OL

Alüminyum fiyatları, Gine’deki siyasi çalkantının bu metali üretmekte kullanılan ham maddenin tedarike ilişkin endişeleri artırmasının ardından sert yükselişini sürdürdü.

Gine’de ordunun bir birimi yönetime el koydu ve anayasayı askıya aldı. Özel kuvvetler komutanı Albay Mamady Doumbouya, Pazar günü devlet televizyonundan yaptığı çağrı ile silahlı kuvvetlerin kendisini desteklemesini istedi. Bir Afrika ülkesi olan Gine, alüminyum üretiminde kullanılan boksitin en önemli tedarikçilerinden biri ve bu ülke Çin’in boksit ithalatının yarısından fazlasını karşılıyor.

Alüminyum'da fiyatlar 10 yılın zirvesine çıkmıştı

Alüminyum bu yıl Londra piyasasında, yoğun küresel teşvik tedbirlerinin talebi artırması ile birlikte, Çin’deki üreticilerin mevsimsel elektrik darlığı döneminde üretimi sürdürmekte güçlük çekmeleri ve Pekin’in ülkenin karbon emisyonunu kontrol altına almaya yönelik çabaları dolayısıyla yüzde 40 değer kazandı.

United Co. Rusal’ın kurucusu Oleg Deripaska, “Piyasa Gine’deki durum dolayısıyla ciddi sarsıntıya uğrayabilir” dedi.

Londra Metal Borsası’nda (LME) fiyatlar yüzde 1,8 yükselişle ton başına 2 bin 775 dolara kadar çıkarak Mayıs 2011’den beri en yüksek seviyesini gördükten sonra 2 bin 749 dolara geldi. Çin’de vadeli kontratlar yüzde 3,4 sıçrayarak 2006’dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Çin’in alüminyum ile ilgili hisse senetleri de ralli yaptı. Aluminum Corp. of China hisseleri Hong Kong piyasasında yüzde 10 değer kazandı.