Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Euro Bölgesi'ndeki bankalara pandeminin etkisi altındaki ekonomiye kredi vermeleri için mümkün olan her türlü kolaylığı sağlarken, bankalar yeni bir ultra ucuz fonlamaya hazırlanıyor.

TLTRO olarak bilinen hedefli kredilerin Perşembe günkü turu bankalara eksi yüzde 1'e varan faizli uzun vadeli krediler verecek. Yani bunun anlamı AMB'nin, şirketlere ve tüketicilere kredi vermek üzere borçlandıkları sürece bankalara para ödeyeceği anlamına geliyor.

Teklifin cazip olmasına karşın bankalar, üç ay önceki 1.3 trilyon euroluk operasyondan dolayı zaten iyi fonlanmış durumda. Bu kez tahminler, 10 milyar euro (Barclays Plc) ile 200 milyar euro (NatWest Markets Plc) arasında değişiyor. Sonuçlar Almanya saatiyle 11.30'da açıklanacak.

TLTRO, bankalara için eksi yüzde 0.5 seviyesindeki resmi politika faizini fazlasıyla telafi etmesi nedeniyle AMB'nin en önemli araçlarından biri haline geldi. Kârlılığı azaltan ve borç vermekten caydırma potansiyeli taşıyan politika faizi bankaların mevduatlarının maliyetini oluşturuyor.