Advertisement

Rusya-Ukrayna savaşının halihazırda yüksek seyreden fiyatlar üzerinde daha fazla baskıya neden olduğunu kaydeden Vasle, politika yapıcıların daha fazla fiyat baskılarıyla karşı karşıya kalmadan temkinli olması gerektiğini kaydetti.

AMB'nin şahin isimlerinden biri olan Vasle "bu sürece yıl sonunda başlanacak ve yıl bitmeden negatif faiz politikasına son verme fırsatı olacak" değerlendirmesini yaptı. Hala güçlü büyüme rakamları beklediklerini kaydeden Vasle, "Eğer bu senaryo gerçekleşirse politika normalleşmesine devam etmemek için bir neden göremiyorum" dedi.

AMB enflasyonu canlandırmak amacıyla 2014 yılında negatif faiz politikasına geçmişti. Şimdi ise enflasyon AMB'nin yüzde 2'lik hedefinin oldukça üzerinde seyrediyor.

Vasle enflasyonun gelecek birkaç çeyrekte zirve yapabileceğini ve yıl sonunda kademeli olarak yavaşlayacağını öngördü. Vasle Mart ayında yüzde 7.5'e yükselen yıllık enflasyona rağmen AMB'nin 2022 yılı için yüzde 5.1 olan hedefini oldukça gerçekçi bulduğunu da sözlerine ekledi.