Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu Üyesi Robert Holzmann, kurulun para politikasının sınırlarına ulaştığı ve koronavirüs krizi konusunda maliye politikasına ihtiyaç olduğuna ilişkin fikir birliğine sahip olduğunu söyledi.

Der Standard ile gerçekleştirdiği mülakatta, güvence ve sosyal destek vermenin devletin işi olduğunu söyleyen Holzmann, para politikasının sorunu çözemeyeceğini belirtti.

AMB Başkanı Christine Lagarde'ın geçen haftaki basın toplantısına yönelik piyasa tepkisine ilişkin konuşan AMB politika yapıcısı "Piyasa Lagarde'ın ciddi olduğunu ve AMB Yönetim Kurulu'nda bu konuda fikir birliği olduğunu gördüğünde şunu fark etti: Hisse senedi piyasasında şişkin fiyatlar sürdürülebilir değil." dedi.

Piyasanın beklentilerini karşılamanın zaten imkansız olduğunu belirten Holzmann, Fed'in Pazar günkü tedbirlerinin de piyasayı sakinleştirmediğinin altını çizdi. Holzmann, "Her ekonomik kriz aynı zamanda bir arınmadır ve aynı zamanda sosyal ihtiyaçları gözetirken bir krizi daha fazla güç kazanmak için kullanabilirsiniz." diye görüş bildirdi.