Advertisement
HABERLER ABONE OL

Para piyasalarında AMB’nin ilk artışı Ocak 2023’te yapması ve faizi 25 baz puan yükseltmesi fiyatlanıyor. Geçen ayın ortasında bankanın bu yıl Eylül ve Aralık aylarında mevduat faizlerinde iki faiz artışı yapması, böylece faizin 2014’ten bu yana ilk kez yüzde 0’a yükselmesi bekleniyordu.

Bankanın varlık alımlarını azaltma programı da Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası devreye alınan yaptırımlar ve olası ekonomik etkileri nedeniyle politika yapıcılar için daha karmaşık hale geldi.

Geçen hafta AMB Üyesi Robert Holzmann Ukrayna’daki çatışmanın Merkez Bankası’nın teşviklerden çıkışını geciktirebileceğini belirtmişti. Aynı şekilde bazı diğer üyeler de para politikası ayarlamalarında sabırlı olmak gerektiğine vurgu yapıyor.

Goldman Sachs ve Deutsche Bank AMB Başkanı Christine Lagarde’ın şahin söylemleri sonrası bu sene 2 faiz artışı beklediğini açıklamıştı, Goldman stratejistleri bu görüşü koruyor. Stratejistler sıkılaşmada daha fazla gecikmenin enflasyonda yukarı yönlü şoklara neden olabileceği uyarısı yaptı.