Advertisement

Ant Group finansal operasyonlarını bir holding şirketinde birleştirip banka olarak, bankacılık düzenlemelerine göre değerlendirilmek istiyor.

Bloomberg'in haberine göre finansal teknoloji devi, finansal operasyon lisansı gerektiren tüm birimlerini bu yeni holdinge taşıyarak düzenleyici kuruluşların onayınca başvuracak.

Ant Group’un yeni holding şirketinde birleştirmeyi planladığı operasyonlar ise varlık yönetimi hizmetleri, tüketici kredileri, sigorta, ödeme yöntemleri ve Ant’ın en büyük hissedarlarından olan çevrimiçi kredi şirketi MYbank.

Finansal holding yapısı altında şirket daha fazla sermaye kısıtlamasına tabi olurken daha fazla borç verme kapasitesi de muhtemelen azalacak.

Bu yeni çözüm ile birlikte Ant Group ödeme sistemleri sektörünün yanında diğer finansal sektörlerdeki operasyonlarını da devam ettirebilecek.

Çin Merkez Bankası, pazar günü yaptığı açıklamada, diğer finansal operasyonlarını bırakarak ana operasyonu olan ödeme sistemlerine dönmesi konusunda Ant Group’u uyarmıştı.

Şirket geçtiğimiz aylarda dünyadaki en büyük halka arzlardan birine hazırlanırken bir anda Çinli düzenleyici kuruluşların art arda denetimlerine ve soruşturmalarına konu olmuş ve halka arzı durdurulmuştu. Wall Street Journal bu kararın doğrudan Xi Jinping tarafından alındığını iddia etmişti.