Advertisement

Qantas'ın Çarşamba günü yaptığı açıklamada Apple Macbook Pro'ların tüm 15 inçlik modellerinin el bagajı içerisinde kabinde kapalı bir şekilde taşınacağını belirtti. Salı gününden itibaren bu kural yürürlüğe girdi. Rakip şirket Virgin Australia Holdings Ltd. ise 26 Ağustos'ta daha da ileri giderek tüm Apple dizüstü bilgisayarlarını bagajda taşınmasını yasakladı. Avustralya'nın en büyük iki havayolu şirketi, kendi kendine yanma endişesinden dolayı,  dizüstü bilgisayarları yasaklayan ve gittikçe büyüyen şirketler listesine katıldı.

Eylül 2015 – Şubat 2017 arası üretilen 15 inçlik Macbook Pro modelleri inceleme altında. Apple, Haziran ayında "sınırlı sayıdaki 15 inçlik Macbook Pro'ların eski modellerinde bataryanın fazla ısınıp tutuşabilmesi" riskinden dolayı ürünlerini geri çağırmıştı.

Singapur Airlines Ltd. ve Thai Airways International PCL şimdiden yolcuların bütün sorunlu modellerini uçağa almayı durdurdu.

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), bu ay başında Apple'ın geri çağırmasının önde gelen havayolu şirketlerini alarma geçirdiğini söyledi. FAA, havayolu şirketlerinin 2016 geri çağrılan ürünlere yönelik güvenlik talimatlarını yerine getirmelerini, başka bir deyişle sorunlu Apple ürünlerini bagaja veya kabin bagajına alınmasına izin vermemelerini hatırlattı.

Avrupa Birliği Havacılık Güvenlik Komisyonu 1 Ağustos'ta kendi uyarısını yayınladı. Uçakların yolcu bölümünde telefon, dizüstü ve diğer cihazların aşırı ısınıp alev alma olayları görülmesine rağmen şu zamana kadar hiçbir yangın kontrolden çıkmadı. Kargo uçaklarında ise 2006'dan beri, ikisi ölümlü en az üç tane lityum pillerinin aşırı ısınmasından kaynaklı kaza yaşandı.