Advertisement

Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından hazırlanan projeyle kadın arıcılar, arı sütü üretiyor.

Elde edilen arı sütünün kilogramı ise 7 bin liradan satılıyor.

Türkiye'de 'gezginci' arıcılarla bal üretiminde ilk sırada yer alan Ordu'da, ekonomik değeri yüksek olan arı sütünün üretilmesi için proje çalışmaları yürütülüyor.

Büyükşehir Belediyesi ile Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nün ortaklaşa çalışmasıyla Önder Kadın Çiftçiler Yetiştirmeye Yönelik Arı Sütü Eğitimi Projesi hazırlandı. Proje kapsamında, eğitim alan kadın arıcılar, arı sütü üretiyor. Elde edilen arı sütünün kilogramı ise 7 bin liradan alıcı buluyor.

Dünyanın en pahalı sütleri arasında yer alan arı sütünün üretimi için yaklaşık 5 aylık süre zarfında çalışmalarını sürdüren kadın çiftçiler, yapılan analizler sonucunda arı sütünün fiyatının belirlenmesinde temel kalite parametresi olan ve en az 1,4 değere sahip olması gereken '10 Hidroksi Dekanoik Asit' (HDA) değerinde 2,1 yüzdesiyle karşılaşarak başarıya imza attı.

Arı sütünün birçok hastalığa iyi geldiği belirtilirken, aynı zamanda enerji veren, yaşlanmayı önleyen, sporcuların kapasitesini artırması açısından da son derece önemli bir ürün olarak gösteriliyor.

Gramla satılan arı sütüne, yurtdışından da talep olduğu öğrenildi.