Advertisement

Arjantin'de Pazartesi günü yayınlanan Resmi Gazete'de borç teklifi için son tarihin 8 Mayıs'tan 22 Mayıs'a uzatıldığı belirtildi. Bu, teklifin sonuçlarının 25 Mayıs'ta açıklanacağı anlamına geliyor.

Söz konusu sürenin uzatılması, Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez'in, kreditörlerin 65 milyar dolar karşılığında yabancı tahviller kabul etmesi yönündeki ilk teklifin hafta sonu boyunca uzatılmasının ardından borç yapılandırmasına ilgili sonraki adımlarının bir parçası.

Ülkenin üç büyük kreditör grubu, tahvil sahiplerinin faizden önemli miktarda zarar etmesini talep eden ve herhangi bir ödeme yapılmadan önce üç yıllık bekleme süresi öngören teklif şartlarını Cuma günkü resmi son tarihten önce halihazırda reddetmişti.

Fernandez hafta sonu paylaştığı bir Twitter iletisinde "Sürdürülebilir bir anlaşma hedefiyle kreditörlerle diyaloğumuzu iyi niyetle sürdürüyoruz." dedi.

Ayıca 22 Mayıs son tarihi, 500 milyon dolarlık gecikmiş faiz ödemesine denk geliyor. Anlaşmaya varılmaması ya da ödemenin gerçekleştirilmemesi Arjantin için temerrüt anlamına geliyor. Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Joseph Stiglitz ve Jeffrey Sachs gibi ünlü akademisyenlerin desteğine sahip Arjantin, koronavirüs pandemisinden önce dahi borcunu ödemesinin mümkün olmadığı konusunda ısrar ediyor.