Advertisement
HABERLER ABONE OL

Arjantin’de ön seçimlerin galibi aşırı sağcı Javier Milei Ekim ayında gerçekleşecek seçimleri kazanırsa ülkesinin temerrüde düşmesini engellemek için her türlü çabayı göstereceğini belirtti.

Milei Bloomberg News’a dolarizasyon planının Kongre’ye sunacağı ilk tedbirler arasında olacağını söyledi.

Ön seçimi kazanmasının ardından yabancı basına verdiği ilk mülakatta Merkez Bankası’na yönelik eleştirilerini de artıran Milei, Arjantin Merkez Bankası’nı kapatacağını, bu kurumun varlığına gerek olmadığını belirtti. Arjantin Merkez Bankası’nı ‘Dünya üzerindeki en büyük çöplük’ olarak niteleyen Milei “Merkez Bankaları dört kategoriye ayrılır. Biri Fed gibi kötü olanlar, diğeri Latin Amerika’dakiler gibi çok kötü olanlar, korkunç kötü olanlar ve Arjantin Merkez Bankası” ifadesini kullandı.

Milei, cesur mali reformlarının Arjantin’ın kredi profilini güçlendireceğini ve itibarını kazandıracağını ifade etti.

Milei, Bakanlıkların sayısını azaltmak gibi atacakları çeşitli adımlarla 2025’e kadar GSYH’nin en az yüzde 13’üne denk gelen harcamaları azaltmayı planladığını belirtti. Milei ayrıca Başkan seçilirse Güney Amerika ortak pazarından Arjantin’i çıkaracağını ve Çin ile işbirliği yapmayacağını söyledi.

Arjantin'de genel seçimler öncesi yapılan ön seçimlerde en çok oyu aşırı sağcı popülist aday Javier Milei almıştı.

Yıllık yüzde 115'in üzerinde enflasyon, artan yoksulluk ve hızla değer kaybeden para birimi ile mücadele eden Arjantin'de Javier Milei, daha önce de pesonun dolar ile değiştirilmesi çağrısında bulunmuş ve merkez bankasını kapatacağına yönelik açıklamalarıyla destek toplamıştı.