Advertisement
HABERLER ABONE OL

Asgari ücretin yüzde 54,6 artırılarak net 8 bin 506 liraya çıkması Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) yatırımcılarına tam 30 bin liralık ek teşvik getirdi.

Bloomberg HT'de yayınlanan Emeklilik Gözetim Merkezi'nin (EGM) 28 Aralık 2022 verilerine göre katılımcı sayısının 7 milyon 882 bin olduğu BES’te toplam fon büyüklüğü 393,4 milyar lira oldu. Katılımcı sayısının 6 milyon 713 bin olduğu OKS’de ise fon büyüklüğü 32,3 milyar lira olarak kayıtlara geçti. Böylelikle sistemde toplam katılımcı sayısı OKS dahil 14 milyon 595 bin kişi, toplam fon büyüklüğü de OKS ve Devlet Katkısı dahil 426 milyar TL oldu. 18 yaş altı katılımcıların sayısı da 23 Aralık 2022 tarihli verilere göre 585 bine ulaşırken, burada toplam fon büyüklüğü ise devlet katkısı dahil 3 milyar TL'ye dayandı.

Yüzde 30 kadar olabiliyor

BES'te devlet katkısı en fazla brüt asgari ücretin yüzde 30'u kadar olabiliyor. Yani şimdiye kadar aylık teşvik sadece gönüllü BES'te 1.941 lira olabiliyordu. Bu rakam tam 3 bin 2 liraya çıktı. Otomatik BES ile birlikte bu rakamlar ikiye katlanıyor. 2022'de BES yatırımcıları sadece gönüllü BES'te 68 bin 850 liralık birikime karşı 20.652 lira ve otomatik BES'le birlikte toplam 41 bin 304 lira katkıdan faydalanabildi. 2023'te ise bu tutar 30 bin 774 lira artarak 72 bin 48 liraya çıktı.

2023'te sadece gönüllü BES'te bulunan vatandaşlar 120 bin 96 liralık tasarrufa karşı (aylık 10 bin 8 lira) 1 yılda 36 bin 24 liralık (aylık 3 bin 2 lira) devlet teşviki alabilecek.
Hem gönüllü BES hem otomatik BES'te bulunan vatandaşlar ise iki katı yani toplam 240 bin 192 liralık birikime karşılık 72 bin 48 lira (aylık 6 bin 4 lira) teşvik alacak.

Prim üretimi 10 ayda prim hayat dışında arttı

Sigorta sektöründe prim üretimi ilk 10 ayda hayat dışı branşlarda yüzde 20,7 arterken, hayat branşında yüzde 8,6 geriledi.

Geçen yılın en çok prim üretimi olan branşlar, reel üretimi yüzde 60,5 ile kara araçları toplamında gerçekleşti. Hastalık-sağlık toplamında yüzde 15,5'lik reel değişim yaşanırken, yangın ve doğal Afetler'de yüzde 4,9'luk artış görüldü.

Kaza branşında toplam reel değişim ise yüzde 5,2 daralma şeklinde izlendi.

"Kaskoda artış sınırlı kaldı"

Araç bedellerindeki artışa kıyasla, kasko sigortasında fiyat artışının sınırlı kaldığını belirten Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, “Enflasyonist etkiler, araç fiyatlarını, dolayısıyla kasko primlerini yukarılara taşıdı. Ancak, sigorta şirketlerinin fiyat çarpanlarına bakıldığında kasko sigortalarında zam değil, düşüş söz konusu” dedi.

Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreteri Özgür Obalı, araç bedellerindeki artışın primlere yansımasının kaçınılmaz olduğunu, araç bedellerindeki artış ile mukayese edildiğinde primlerin yerinde saydığını belirterek, “Varlık değerine göre primi belirlediğimizde, kabaca geçen senelerde binde 14’lerdeyken, bugün binde 12’lerde. Yani prim yerinde saymış ama varlık fiyatları birkaç yıldır düzenli olarak artmış. Biz, kasko ve trafikle anılmaktan çok da mutlu değiliz” dedi.

Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mehmet Şencan emeklilik nedeniyle 20 Ocak 2023 tarihi itibarıyla görevini Zekai Mehmet Tuğtan’a devredecek.

Sigortacılık sektörünün sahip olduğu aktif büyüklük ile ülke ekonomisine ve uzun vadeli finansman ihtiyacına önemli bir katkı sağladığına değinen Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, sigortalanmanın bir lüks değil ihtiyaç olduğunu belirterek, sektör olarak öncelikli hedeflerinin, toplumsal sigorta bilincinin hızla artırılmasını sağlamak olduğunun altını çizdi.

"Siber saldırılar daha fazla izlenmeli"

Zurich’in CEO'su MarioGreco, siber saldırıların daha çok izlenmesi gereken bir risk olduğuna dikkat çekti. Greco, "Sigortalanamaz hale gelecek olan şey siber teknolojiler olacak. Ya birisi altyapımızın hayati parçalarının kontrolünü ele geçirirse, bunun sonuçları ne olur?" ifadelerini kulandı. Zurich CEO’su tıpkı doğal afetlerde olduğu gibi büyük çaplı siber saldırılarda da devlet desteği talep ediyor.
Gemi sigortacıları, büyük kayıplar karşısında reasürörlerin bölgeden çıkışının ardından Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya'daki savaş riski teminatını iptal ettiklerini açıkladılar.

Ukrayna'daki savaşla ilgili risklerin deniz teminatını durdurmaya hazırlanan Japon sigorta şirketleri, Tokio Marine &Nichido Fire Insurance, Sompo Japan Insurance ve MitsuiSumitomoInsurance, bu operasyonlara yeniden başlamak için reasürörlerle görüşüyor.
Alman Sigorta Birliği'nin (GDV) ev sahipliğinde düzenlenen online bir panelde, sigorta sektörünün önde gelen ekonomistleri, yüksek enflasyon oranlarının son zamanlarda düşüşe geçen seviyelere rağmen yeni yıl da devam edeceğini öne sürdüler.