Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Asya-Pasifik piyasaları, yatırımcıların Fed yönetim kurulu üyelerinin yorumlarını değerlendirmesi ve Avustralya'nın Ekim ayı enflasyon rakamlarını özetlemesiyle büyük ölçüde düştü.

Salı günü, Fed üyesi Christopher Waller, politikanın artık enflasyonu tekrar kontrol altına alabilecek konumda olduğuna dair inancının arttığını söyledi. Ancak enflasyonun hâlâ çok yüksek olduğunu savundu.

Waller ayrıca enflasyonun önümüzdeki üç ila beş ay içinde düşmeye devam etmesi halinde Fed'in faizleri düşürmeye başlayabileceğini de belirtti.

Buna karşılık Fed Yönetim Kurulu Üyesi Michelle Bowman, gelişen dinamiklerin enflasyonu yüksek tutması nedeniyle muhtemelen daha fazla faiz artırımına ihtiyaç duyulacağını söyledi.

Avustralya'da S&P/ASX 200 Salı gününden bu yana kazançlarını sürdürerek yüzde 0,45 yükselirken, ülkenin Ekim ayı genel enflasyon oranı Ocak 2022'den bu yana en düşük oranı olan yüzde 4,8'e düştü.

Japonya'da Nikkei 225 yüzde 0,18 kayıp yaşarken Topix yüzde 0,28 kayıp yaşadı.

Güney Kore'nin Kospi endeksi Salı günü iki ayın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra yüzde 0,2 kayıp yaşadı ancak küçük ölçekli Kosdaq yatay çizginin hemen üzerindeydi.

Hong Kong'un Hang Seng endeksi açılışta yüzde 0,47 kayıp yaşarken, Çin'in CSI 300 endeksi yatay çizginin çok az üzerindeydi.