Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Asya-Pasifik piyasaları Pazartesi günü Wall Street'teki rallinin ardından karışık bir seyir izledi ve Japonya hisseleri bölgede kayıplara öncülük etti.

Japonya'da Nikkei 225 yüzde 2,18 düşüşle 21 Şubat'tan bu yana ilk kez 39 bin seviyesinin altına gerilerken, Topix yüzde 1,9 kayıp yaşadı.

Bu, Japonya'nın teknik durgunluğu önlemesinin ardından geldi; revize edilmiş resmi veriler, ekonominin geçen yıl Ekim-Aralık döneminde yüzde 0,4 büyüdüğünü gösteriyordu ve bu da Japonya Merkez Bankası'nın faiz artırmasının önünü açabilirdi.

Ayrı bir gelişmede Çin, Şubat ayında ülkenin tüketici fiyat endeksinin yıllık yüzde 0,7 artmasıyla dört aydaki ilk enflasyon ayını kaydetti. Ocak ayında yüzde 0,8 düşen TÜFE, ekonomistlerin yüzde 0,3'lük beklentilerini de aştı.

Güney Kore'nin Kospi endeksi yüzde 0,21 oranında değer kaybederken küçük ölçekli Kosdaq yüzde 0,17 oranında değer kazandı.

Avustralya'da S&P/ASX 200 haftaya yüzde 1,33 kayıpla başladı ve tüm zamanların en yüksek seviyesinden geri çekilerek üç günlük galibiyet serisine son verdi.

Bununla birlikte, Hong Kong'un Hang Seng endeksi daha geniş bir gerilemeyi atlatarak yüzde 1,53 yükselirken, Çin'in CSI 300 endeksi yüzde 0,31 yükseldi.