Advertisement

Asya Borsalarında alış ağırlıklı bir seyir izlendi. Ülkelerin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirlerini kaldırmayı sürdürmesi ve ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin'e yönelik söylemlerini yumuşatmasının etkisiyle piyasalarda dün gözlenen pozitif seyir bugün Asya borsalarına taşındı.

Çin dışında işlem gören yuan, beklenenden bir miktar güçlü açıklanan referans kurun ardından yükseldi. Şanghay hisse senetleri, Çinli traderların beş günlük aradan sonrada çevrim içi olmasıyla birlikte hafifçe ekside açılmasının ardından toparlayarak önceki kapanışa yatay işlem gördü. Avustralya hisseleri düştü. Hong Kong ve Kore hisseleri yükseldi.

Çin'de Çarşamba günkü yuan fiksingi, Çin tatili boyunca ABD ile yükselen tansiyon nedeniyle offshore kurda görülen düşüşlerin ardından beklenenden biraz daha güçlü oldu.

Trump yönetiminin küresel pandemiden Çin'i sorumlu tutması Çin ve ABD arasında tekrar bir ticaret savaşının kıvılcımlanması endişelerini tetikliyor. Trump, salgından sorumlu tuttuğu ve geçen hafta gümrük tarifelerini tekrar gündeme getirdiği Çin ile ilgili, "İstihbarat raporlarından anlıyoruz ki, Çin'de kötü şeyler oldu. Çin, bunu (virüsü) kasten ortaya çıkarmadı ama virüs bir şekilde oradan (Vuhan) çıktı." değerlendirmesinde bulundu.

Bu gelişmeyle önceki 4 işlem günü tatil dolayısıyla kapalı olan Çin'de Şanghay bileşik endeksi, kapanışa yakın yüzde 0,6 artışla 2.877 puan oldu. Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 1,5 primle 24.224 puanda ve Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 1,8 kazançla 1.929 puanda seyrediyor.

Hindistan'da açıklanan hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi'nin (PMI) nisanda önceki aya göre 43,9 puan azalarak 5,4'e gerilemesine karşın Sensex endeksi yüzde 1,4 yükselişle 31.878 puanda bulunuyor.

Japonya piyasasında tatil nedeniyle işlem yapılmazken, dolar/yen paritesi yüzde 0,2 düşüşle 106,3 seviyelerinde hareket ediyor.

Endeks Özetleri

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.1 arttı.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.7 geriledi.
Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 1.3 yükseldi.
Hang Seng Endeksi yüzde 0.7 arttı..