Advertisement
HABERLER ABONE OL

Asya Pasifik hisse senetleri Salı günkü işlemlerde yatırımcıların odak noktasını Rusya Ukrayna gerilimine çevirmeleri ile sert düşüşler kaydetti.

Hong Kong'un Hang Seng Endeksi, yüzde 3.5 civarında düşerek bölge genelinde kayıpların başını çekti.

Hong Kong'da işlem gören Alibaba hisseleri yüzde 5'den fazla düştü. Şanghay Bileşikve Shenzen endekslerinde kayıplar yüzde 1'i aştı.

Japonya'daki kayıplar da Nikkei 225 ve Kospi endekslerinde yüzde 2 civarında gerçekleşti. Güney Kore'nin Kospi endeksi de yüzde 1.87 düştü. Avustralya Borsasında ise kayıplar yüzde 1.5 civarında gerçekleşti.

Rusya Ukrayna hattında gerilim

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların sözde yönetimlerinin tanınmasına dair kararnameyi imzaladı.

Putin, Rusya Parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması'nın Donbas'taki ayrılıkçıların sözde yönetimlerinin tanınmasıyla ilgili çağrısına cevap vermek için güvenlik konseyi toplantısından bir süre sonra televizyondan halka hitap etti.

Putin yaptığı konuşmada, Kiev yönetiminin "Donbas'ta askeri karar dışında hiç bir kararı tanımadığını" belirterek, "Bu bağlamda, Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını bir an önce tanımak için çok geç kalınmış bir kararı almayı gerekli görüyorum." ifadelerini kullandı.

Konuşmasının ardından Putin, Kremlin Sarayı'nda sırayla sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti, ardından sözde Lugansk Halk Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını tanıyan kararnameyi imzaladı. İmza töreninde söz konusu yönetimlerin temsilcileri de hazır bulundu.

Altın fiyatları, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’daki ayrılıkçı güçleri tanıması sonrasında yeniden 1.900 doların üzerine tırmandı. Gram altın da küresel altın fiyatlarındaki yükselişle son iki ayın zirvesini gördü.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların sözde yönetimlerinin tanınmasına dair kararnameyi imzaladı.

Putin yaptığı konuşmada, Kiev yönetiminin "Donbas'ta askeri karar dışında hiç bir kararı tanımadığını" belirterek, "Bu bağlamda, Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını bir an önce tanımak için çok geç kalınmış bir kararı almayı gerekli görüyorum." ifadelerini kullandı.

Putin’in kararı küresel piyasalarda risk iştahını düşürürken güvenli liman taleplerini artırdı. ABD’de Nasdaq günü yüzde 1,23 düşüşle kapatırken S&P 500 yüzde 0,72 düşüş yaşadı. ABD vadelilerinde ise daha sert kayıplar var.

Ons altın fiyatı

Ons altın, geçen haftanın sonuna doğru jeopolitik risklerin artmasıyla uzun bir aradan sonra ilk defa 1.900 doların üzerine tırmanmıştı. Haftaya Ukrayna’da tansiyonu düşüren haberler sonrasında 1.893 dolar seviyesinde başlayan değerli metal, salı günü yeniden tırmanışa geçerek 1.908 dolar civarında işlem görüyor.

Gram altın fiyatı

Gram altın, geçen hafta 810 TL’ye kadar geriledikten sonra kademeli bir yükselişle 833 TL’ye kadar tırmanmıştı. Yeni haftada küresel altın fiyatlarındaki yükselişi takip ederek 843 TL ile iki ayın zirvesini gören gram altın, çarşamba günü sabah saatlerinde 839 TL seviyesinde bulunuyor.

Ukrayna’daki gerginliklerin artması ABD hisse piyasalarında teknik düzeltme baskısını artırıyor. S&P 500 vadeliler Ocak ayındaki zirvesinden bu yana yüzde 10 civarında düşüş kaydederken, büyüklükte bir geri çekilme en son 2020’nin Eylül ayında yaşanmıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların sözde yönetimlerinin tanınmasına dair kararnameyi imzalaması risk iştahını baskılarken küresel hisse piyasalarında satışları tetikledi.

Küresel piyasalar Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'nın ayrılıkçı bölgeleriyle ilgili verdiği kararla sarsıldı.

Asya piyasalarındaki sert satış dalgası, ABD vadelilerinde de izlendi. S&P 500 vadelileri yüzde 2'ye yakın, Nasdaq vadelileri ise yüzde 2'nin üzerinde düştü.

Asya'da Hong Kong Hang Seng endeksindeki düşüş yüzde 3'ü aştı.

Altın ve Japon yeninde güvenli liman alımlarıyla yükseliş izlendi. Altın 1.914 doları gördü.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 1,85 seviyesine düştü. Bloomberg dolar endeksinde de yüzde 0,1'lik yükseliş izlendi.

Putin'den dünyayı ayağa kaldıran karar

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı iki ayrılıkçı yönetimi resmen tanıdı, Ukrayna gerilimi yeniden tırmanışa geçti.

Önceki gün jeopolitik endişeler Putin ile Biden’ın görüşmeyi prensipte kabul ettiklerinin açıklanmasıyla biraz yatışmış, ancak Rusya bu konuda somut bir plan olmadığını duyurmuştu.

Şimdi de Putin Kremlin Sarayı’nda sırayla Donetsk Halk Cumhuriyeti, ardından Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanıyan kararnameleri imzaladı.

ABD ve Avrupa Birliği kararı hızlı bir şekilde kınadı. ABD Başkanı Joe Biden, ABD’li kişi ve kurumların bu iki bölge ile tüm ticari ve finansal ilişkilerini yasaklayan bir kararname yayımladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Rusya’ya bu kararı nedeniyle yaptırım uygulanması çağrısı yaptı.

Bloomberg'in bir Beyaz Saray yetkilisinden edindiği bilgiye göre, ABD bugün Rusya’ya yönelik yaptırım planlarını açıklamak üzere müttefik ve ortakları ile istişarelerde bulunuyor.

Bu arada Putin, Rusya Silahlı Kuvvetleri’ne Donetsk ve Lugansk bölgelerinde “barışın korunması” talimatını verdi. ABD, Dışişleri Bakanlığı personeli ve büyükelçilik operasyonlarını Ukrayna’dan Polonya’ya tahliye etti.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı da kararın “kabul edilemez olduğunu” belirtirken, son gelişmeler çerçevesinde Türk vatandaşlarının Ukrayna’nın doğu bölgelerinden ayrılmalarını kuvvetle tavsiye etti. BM Güvenlik Konseyi de Ukrayna krizini görüşmek üzere acil toplanma kararı aldı.