Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Asya-Pasifik piyasaları yatırımcıların bu haftanın sonuna doğru Avustralya ve Japonya'dan gelecek enflasyon verilerini beklemesiyle Pazartesi günü çoğunlukla düştü.

Avustralya Merkez Bankası (RBA) Başkanı Michelle Bullock'un, merkez bankasının son toplantısında faiz artışlarını tartıştığını açıklamasının ardından, Çarşamba günü açıklanacak olan Avustralya'nın Mayıs ayı tüketici fiyat endeksi verisi ilgi odağı oldu.

Enflasyonun beklenenden yüksek gelmesi ve RBA'yı faiz artırımına teşvik etmesi durumunda, yatırımcıların Japonya hariç faiz indirimlerini beklediği bir ortamda bunu yapan ilk büyük Asya-Pasifik merkez bankası olacak.

RBA'nın 6 Ağustos'taki bir sonraki toplantısından önce dikkate alması gereken iki enflasyon verisi var: 26 Haziran ve 31 Temmuz.

Avustralya'nın S&P/ASX 200 endeksi yüzde 0,65 düştü.

Japonya'nın Nikkei 225 endeksi yüzde 0,24 oranında yükselirken, Topix yüzde 0,26 oranında yükseldi ve Asya'da pozitif bölgede yer alan tek önemli gösterge oldu.

Pazartesi günü Japonya Merkez Bankası (BOJ), Haziran ayındaki para politikası toplantısında faiz oranını artırmayı tartıştığını açıkladı. Ancak politika faiz oranındaki herhangi bir değişikliğin, yalnızca ekonomik göstergelerin, orta ila uzun vadeli enflasyon beklentilerinin arttığını teyit etmesinden sonra dikkate alınması gerektiğini belirtti.

BOJ Başkanı Kazuo Ueda'nın geçen hafta ülke parlamentosuna, merkez bankasının Temmuz toplantısından hemen sonra faiz oranlarını artırabileceğini söylediği bildirildi.

Hong Kong'un Hang Seng endeksi yüzde 1,1 düştü ve Çin'in CSI 300 endeksi yüzde 0,5 düştü. Çin, mali gelirlerinde 2023'e kıyasla 2024'ün ilk beş ayında yüzde 2,8'lik bir düşüş bildirdi.

Güney Kore'nin Kospi endeksi yüzde 0,82, küçük ölçekli Kosdaq ise yüzde 1,08 düştü.