Advertisement

Sabancı Holding Finansal Hizmetler Grup Başkanı Haluk Dinçer Avivasa’da Sabancı’nın yeni ortağı Ageas olmasını değerlendirdi.

Bloomberg HT'ye "Aviva açısından bu bir portföy kararıdır. Bazı pazarlara odaklanma kararı vardı. Ağustos ayında açıklamışlardı. Türkiye’de bunlardan biri, ama tek değil önce İtalya, Fransa ve Singapur’da benzer portföy kararları vermişlerdi. Aviva ile çok başarılı bir iş birliğimiz oldu. Nerdeyse bir şirketi yoktan var ettik. Türkiye’deki bireysel emeklilik erişimine paralel bir büyümedir. Bunun Türkiye ile Sabancı ile olan işbirliği ile ilgili bir karar değil, bir portföy kararıdır" dedi.

Dinçer ayrıca, "Fiyat konusunda bizde medyadan öğreniyoruz. Bize açıklanan fiyatta şirketin yüzde 40’ı için 1.2 milyar liralık bir değerdir. Bu da toplam şirketin değerini 3 milyar liraya getiriyor. Toplam üzerinden yüzde 10’luk bir ıskonto tekabül ediyor ama bugünkü kapanışa bakacak olursanız, BIST 100 endeksinin son 6 aylık performansında aşağı yukarı yüzde 40’lık bir artış vardır. Son 6 aylık ortalamaya bakarsak, şirket bize göre çok daha değerlidir. Şimdi 2 şirket 2 ortaklı bir yapıda biz tek ortaklı 2 şirketli yapıya geçiyoruz. Olumlu karşılıyoruz. Şirkete kazandıracakları çok fazla olacaktır. Türkiye’de sigorta sektörünün gideceği çok fazla yol vardır. Yoktan bireysel emeklilik sektörü ortaya çıktı" diye belirtti.