Advertisement

Avrupa’da karbon fiyatları Kasım ayı başında gerçekleştirilen COP26 zirvesinden bu yana yüzde 40 yükselerek ton başına 80 euroya ulaştı. Clean Energy Transition Yönetici Ortağı Per Lekander ise karbon izinlerinin fiyatının bu yıl 100 euroya ulaşmasını beklediğini belirtti.

Doğalgazdan elektrik üretiminin yakın zamanda düşmesini beklemeyen Lekander, “Benim kurduğum modellere göre karbon izinlerinin fiyatı 120-150 euro arasında olmalı” diye ekledi.

Karbon izinlerinin fiyatı bu yıl yüzde 140 civarında yükseliş kaydederken Avrupa Birliği’nin “Fit for 55” paketinin yürürlüğe girmesiyle beraber karbon izinlerinin fiyatının daha da artması bekleniyor.

Konu hakkında bilgiye sahip kaynakların Bloomberg’e verdiği bilgiye göre, Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC), termal kömür için gösterge fiyatı ton başına 700 yuan (110 dolar) olarak belirleyen ve fiyatların, aylık bazda yapılan ayarlamalarda, bu fiyat etrafındaki 150 yuanlık bantta dalgalanmasına olanak tanıyan bir plan taslağı hazırladı. Kaynaklar, kuruluşun plana ilişkin görüşlere başvurduğunu kaydettiler. NDRC konu hakkındaki sorulara yanıt vermedi.

Çin’de gösterge kömür vadelileri bu taslak plan sonrası güçlü yükseldi. Caixin’in haberine göre, bu adım, kontratların 2017’de başlatılmasından bu yana ilk artış olacak. Önerilen gösterge fiyat, bu yıl görülen rekor seviyelerin oldukça altında, ancak uzun süredir gayriresmi 600 yuan tavanına sahip piyasada tarihi normların üzerinde.