Advertisement

Euro bölgesi sanayi üretimi Ağustos ayında bir önceki aya göre, yüzde 1,6 düşüş kaydetti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi ise yüzde 1,7’lik bir düşüş gerçekleşeceği yönündeydi.

Sermaye mallarının üretimi Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 3,9 düşüş kaydederken dayanıklı mal üretimi yüzde 3,4 düşüş kaydetti. Ara mal üretimi yüzde 1,5 düşerken enerji üretimi yüzde 0,5 geriledi. Sanayi üretimi, düşük bazdan dolayı geçen yıla göre yüzde 5,1 yükseldi.

Ekonomistler, sanayi üretimindeki bu düşüşte yavaşlayan küresel ticaretin ve belirli sektörlerde artan tedarik sıkıntılarının etkili olduğu görüşünde.

Almanya'da da sanayi üretimi Ağustos ayında geçen yıla göre yüzde 1,7 artış kaydederken bir önceki aya göre yüzde 4 düşmüştü. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi ise yıllık yüzde 5 artış, aylık yüzde 0,5 düşüş yaşanacağı yönündeydi.

Almanya fabrika siparişleri Ağustos ayında beklenenden fazla bir düşüş kaydederken piyasalarda hammadde darboğazı ve uzayan teslimat sürelerinin etkisini de ortaya gözler önüne sermişti.